AQSHda noqonuniy muhojirlarga mustaqil deportatsiya uchun ming dollardan berishni boshlashdi, deb xabar bermoqda AQSH Ichki xavfsizlik vazirligi matbuot xizmati.
Yangi ixtiyoriy deportatsiya dasturi noqonuniy muhojirni vataniga qaytarishda moliyaviy yordam taklif qiladi. Noqonuniy shaxslar o‘z-o‘zini deportatsiya qilish uchun CBP Home yangi mobil ilovasidan foydalanishlari mumkin. Agar mamlakatdan chiqib ketish tasdiqlansa, ularga transport xarajatlari va 1000 dollar miqdorida bir martalik nafaqa beriladi.
Yangi dastur majburiy deportatsiya xarajatlarini taxminan 70 foizga – 17 121 dollardan sezilarli darajada kamroq xarajatlarga qisqartirish imkonini beradi. Ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noyem buni AQSH hududida noqonuniy bo‘lib turganlar uchun mamlakatni tark etishning “eng xavfsiz va tejamkor usuli” deb atadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dastur davlatga ham, migrantlarning o‘ziga ham foydalidir, chunki ketishning ixtiyoriy maqomini saqlab qolish kelajakda qonuniy qaytish imkoniyatiga ta’sir qilishi mumkin.

В США начали давать по тысяче долларов нелегальным мигрантам за самостоятельную депортацию, сообщает пресс-служба Министерства внутренней безопасности США.
Новая программа добровольной депортации предлагает финансовую помощь при возвращении нелегального мигранта на родину. Нелегалы могут воспользоваться новым мобильным приложением CBP Home для подачи заявки на самодепортацию. При подтвержденном выезде из страны они получат транспортные расходы и единовременное пособие в размере 1000 долларов.
Новая программа позволит сократить расходы на принудительную депортацию примерно на 70% — с 17 121 долларов до существенно меньших затрат. Министр внутренней безопасности Кристи Ноэм назвала это «самым безопасным и экономичным способом» покинуть страну для тех, кто находится на территории США нелегально.
По ее словам, программа выгодна как государству, так и самим мигрантам, так как сохранение добровольного статуса отъезда может повлиять на возможность легального возвращения в будущем.