Қандай ҳолатда аёл киши эрта нафақага чиқиши мумкин?
Пенсия жамғармаси баъзи аёллар қандай қилиб эрта нафақага чиқиши мумкинлигини тушунтирди. Жамғарма, шунингдек, турмуш ўртоғи вафот этган тақдирда тайинланган пенсия янги никоҳга киришда сақланиб қоладими ёки йўқлигини тушунтирди.
Пенсия жамғармаси ногирон болаларнинг оналари одатдаги муддатдан олдин нафақага чиқиши мумкинлигини тушунтирди.
Бошқарма вакиллари таъкидлаганидек, болаликдан ногиронлиги бўлган оналари 50 ёшдан нафақага чиқиш ҳуқуқига эга. Бу оддий пенсия ёшидан 5 йил олдинга тўғри келади.
Шунингдек, «Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида»ги қонуннинг 12-моддасига кўра, болалигидан ногиронлиги бўлган болаларни саккиз ёшга тўлгунга қадар тарбиялаган ва камида 20 йиллик иш стажига эга бўлган оналари пенсия олиш ҳуқуқига эга.
Пенсия жамғармасидан қўшимча маълумот:
«Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунининг 19-моддасида Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига мувофиқ, турмуш ўртоғи вафот этган тақдирда ҳам тайинланган пенсия сақланиб қолиши белгилаб қўйилган.