Хитойнинг Chery автомобиль ишлаб чиқарувчиси бу ўн йилликда Буюк Британияда автомобиль заводини қуриш имкониятини кўриб чиқмоқда.
Хитойнинг тўққизинчи йирик автомобиль концерни баҳорда Буюк Британияда ўзининг оммабоп Омода бренди остида бензинли, гибрид ва электромобиллар, ёзда эса Jaecoo деб номланган премиум автомобилларни ишлаб чиқаришни йўлга қўйишни режалаштирмоқда.
Британиянинг Chery компанияси раҳбари Виктор Чжаннинг таъкидлашича, компания Жанубий Кореянинг Hyundai ва Kia оммавий автомобиль ишлаб чиқарувчилари билан рақобатлашишга интилади, улар биринчи марта Британия бозорига мос равишда 1980 ва 1990 йилларнинг бошларида киришган ва ҳозирда Буюк Британияда сотиладиган деярли ҳар ўнинчи автомобиль уларнинг ҳиссасига тўғри келади.
Давлат компанияси Европадаги иккита завод қуриш имкониятини ўрганмоқда. Улардан бири Буюк Британия, шунингдек, кичик Ирландия бозори учун ўнг томонлама бошқариладиган моделларни ишлаб чиқаради, иккинчиси эса қитъанинг қолган қисми учун чап томонлама бошқариладиган автомобилларни ишлаб чиқаради.
Буюк Британиядаги потенциал завод электромобилларга эътибор қаратади, лекин талабга қараб, иккала Chery бренди учун ҳам бензинли ва гибрид моделларни ишлаб чиқариши мумкин.

Китайский автопроизводитель Chery рассматривает возможность строительства автомобильного завода в Великобритании в этом десятилетии.
Девятый по величине автомобильный концерн Китая собирается весной запустить в Великобритании линейку бензиновых, гибридных и электрических автомобилей под своим массовым брендом Omoda, а летом - премиальную линейку, получившую название Jaecoo.
Глава британской компании Chery Виктор Чжан заявил, что компания стремится составить конкуренцию южнокорейским производителям массовых автомобилей Hyundai и Kia, которые впервые вышли на британский рынок в начале 1980-х и начале 1990-х годов соответственно, и сейчас на их долю приходится почти каждый десятый автомобиль, продаваемый в Великобритании вместе взятый.
Государственная компания изучает возможность строительства двух европейских заводов. Один будет производить модели с правосторонним управлением для Великобритании, а также для небольшого ирландского рынка, в то время как второй будет производить автомобили с левосторонним управлением для остальной части континента.
Потенциальный завод в Великобритании будет сосредоточен на электромобилях, но также может производить бензиновые и гибридные модели для обоих брендов Chery, в зависимости от спроса.