Тошкентда ўқитувчи ўқувчига танбеҳ берганини айтиб, уни калтаклади
Тошкентнинг Чилонзор туманидаги 188-мактабда ўқитувчи ўқувчига рус тили дарсларини ўзбек тилида олиб бораётгани ҳақида танбеҳ берганидан кейин уни калтаклаган. Болалар омбудсмани вазиятни назоратга олди.
Ижтимоий тармоқларда Чилонзор туманидаги 188-мактабда ўқитувчи ўзбек тилида «Рус тили» дарсини олиб боргани учун унга танбеҳ берган ўқувчини калтаклагани ҳақида хабарлар тарқалди.
«Потребитель.uz» Telegram канали маълумотига кўра, ўқитувчи бундай танбеҳлари учун боланинг бўйнидан ушлаб, боши билан бир неча бор доскага уриб юборган. Кечқурун боланинг ота-онаси ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат қилишди.
«Биз ўқитувчига қўнғироқ қилдик ва у қилган ишидан ҳеч қандай афсусда эмас. Бундан ташқари, у Ўзбекистон ўзбеклар мамлакати, қолганлар эса уни тарк этиши керак, деган фикрни билдирди», — деб ёзади жабрланувчининг онаси.
Боланинг ота-онаси уни қабул қилган прокуратурага ариза беришди. Бироқ, онасининг сўзларига кўра, мактаб директорига жазо сифатида фақат огоҳлантириш берилади, ўқитувчи эса маъмурий жаримага тортилади.
Болалар омбудсмани идорасидан «Взгляд.uz» сўровига кўра, Болалар омбудсмани идораси вазият назоратда экани, кейинроқ қўшимча маълумот берилишини маълум қилди.