Ўзбекистон ҳукумати 9 октябрдан бошлаб қўлда терилган 1 кг пахта учун 2500 сўм тўлашга қарор қилди. Бу ҳақда Қашқадарё вилояти ҳокимлиги хабар берди.
«Бу нарх аҳолимиз даромадини оширишга хизмат қилади. Масалан, бир оиланинг 4 нафар аъзоси кунига 400 кг пахта териб, 1 млн сўм даромад олса, бу оиланинг қолган 20-25 кунлик даромади 20-25 млн сўмни ташкил этади», — деди ҳоким маслаҳатчиси Аҳрор Содиқов.
Аввалроқ, Сурхондарё вилоятининг Ангор туманида теримчилар пахта йиғим-теримидан оммавий воз кечгани ҳақида ҳам хабар берган эдик.
Уларнинг айтишича, 2023 йилда 1 кг терилган пахта учун уларга 2000 сўмдан ҳақ тўланган бўлса, бу йил 1 кг терилган пахта учун 1600 сўмдан таклиф қилинган
Эслатиб ўтамиз, 2024 йилги пахта ва ғалла ҳосили учун бюджетдан 10 триллион сўмдан ортиқ маблағ ажратилган.

С 9 октября правительство Узбекистана приняло решение платить 2500 сумов за 1 кг хлопка, собранного вручную. Об этом рассказали в хокимияте Кашкадарьинской области.
«Эта цена служит увеличению доходов нашего населения. Например, если 4 человека из одной семьи собирают в день 400 кг хлопка и зарабатывают 1 млн сумов, это означает 20-25 миллионов дохода семьи за оставшиеся 20-25 дней сбора», — отметил советник хокима Ахрор Содиков.
Ранее мы также сообщали, что в Ангорском районе Сурхандарьинской области сборщицы хлопка массово отказались от сбора урожая.
По их словам, если в 2023 году за 1 кг собранного урожая им платили по 2000 сумов, то в этом году за 1 кг собранного хлопка им предложили по 1600 сумов