9 октябрь куни Америка Қўшма Штатлари ўзининг Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) орқали Ўзбекистонга қиймати 435 минг доллардан ортиқ бўлган 131 тонна озиқ-овқат ёрдамини етказиб берди. Сабзавот ва дуккакли экинларнинг озуқавий аралашмасидан иборат ушбу қимматли юк мамлакатдаги энг заиф оилаларни қўллаб-қувватлаш учун соғлиқни сақлаш ва ижтимоий таъминот муассасаларига тақсимланади.
Умуман олганда, 145 дан ортиқ соғлиқни сақлаш ва ижтимоий ҳимоя муассасаларида, шу жумладан кўп дориларга чидамли сил касаллигига чалинган беморларни узоқ муддатли парваришлаш марказлари, болалар уйлари ва руҳий касалликлар шифохоналарида 33 мингдан ортиқ кишига ёрдам кўрсатилади.
«USAID Ўзбекистон аҳолисининг энг заиф қатламларига ҳаётий муҳим озиқ-овқат ёрдамини тақдим этишда ўзбекистонлик ҳамкорлар билан яқиндан ҳамкорлик қилмоқда. Тўйиб овқатланмаслик муаммосини ҳал қилиш ва сифатли, хавфсиз ва тўйимли озиқ-овқатлардан фойдаланиш имкониятини таъминлаш орқали биз нафақат соғлом ва маҳсулдор ҳаётга ҳисса қўшамиз, балки барчанинг янада барқарор ва барқарор дунёсини яратишга ҳисса қўшамиз»,— деди USAIDнинг Осиё бўйича маъмури ёрдамчиси ўринбосари Анжали Каур.
2010 йилдан буён USAIDнинг Озиқ-овқат ёрдами бўйича халқаро ҳамкорлик дастури доирасида Ўзбекистонга қиймати 4,5 миллион долларга яқин бўлган 1560 тонна озиқ-овқат етказиб берилди. Ушбу ёрдам Американинг «Resource and Policy Exchange» нотижорат ташкилоти томонидан «Соғлом авлод учун» халқаро хайрия жамғармаси билан ҳамкорликда тақсимланади.
USAID озиқ-овқат ёрдами бўйича халқаро ҳамкорлик дастури 1954 йилда президент Дуайт ЭйзенхауЭр томонидан таъсис этилган АҚШ ҳукуматининг «Тинчлик учун озиқ-овқат» дастурининг бир қисмидир. Ушбу дастур USAIDнинг очлик ва тўйиб овқатланмасликни камайтириш ҳамда барча инсонларни етарли, хавфсиз ва тўлақонли озиқ-овқат билан таъминлаш мақсадида турли тузилмалар билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш бўйича миссиясининг ёрқин намунасидир.

9 октября Соединенные Штаты Америки в лице своего Агентства по международному развитию (USAID) доставили в Узбекистан 131 тонну продовольственной помощи на сумму свыше 435 тысяч долларов. Этот ценный груз, состоящий из питательной смеси овощей и бобовых, будет распределен в учреждениях здравоохранения и социального обеспечения, чтобы поддержать наиболее уязвимые семьи в стране.
В общей сложности помощь получат свыше 33 тысяч человек в более чем 145 учреждениях здравоохранения и социальной защиты, включая центры длительного ухода за больными туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью, детские дома и психиатрические больницы.
«USAID тесно сотрудничает с узбекскими партнерами в предоставлении жизненно важной продовольственной помощи наиболее уязвимым слоям населения Узбекистана. Решая проблему недоедания и обеспечивая доступ к качественным, безопасным и питательным продуктам, мы не только способствуем ведению здоровой и продуктивной жизни, но и способствуем созданию более стабильного и устойчивого мира для всех», — заявила Анжали Каур, заместитель помощника администратора USAID по Азии.
С 2010 года в рамках Программы международного партнерства по оказанию продовольственной помощи USAID в Узбекистан было доставлено 1560 тонн продовольствия на сумму около 4,5 миллионов долларов. Эта помощь будет распределена американской некоммерческой организацией «Resource and Policy Exchange» в сотрудничестве с Международным благотворительным фондом «Соглом авлод учун».
Программа международного партнерства по оказанию продовольственной помощи USAID является частью более масштабной правительственной программы США «Продовольствие для мира», которая была учреждена в 1954 году президентом Дуайтом Эйзенхауэром. Эта программа служит ярким примером миссии USAID по налаживанию партнерских отношений с различными структурами с целью уменьшения голода и недоедания и обеспечения всех людей достаточным, безопасным и полноценным питанием.