Ilon Mask 400 mlrd dollardan ortiq boylikka ega boʻlgan birinchi inson boʻldi
SpaceX va Tesla asoschisi Ilon Mask tarixdagi sof sarmoyasi 400 milliard dollardan oshgan birinchi odam boʻldi, deb yozadi Bloomberg.
Agentlikning hisob-kitoblariga koʻra, uning kapitali 439 milliard dollarni tashkil etadi - keskin oʻsishni uning SpaceX kosmik kompaniyasi aksiyalarining ichki sotuvi taʼminladi, u 50 milliard dollar daromad keltirdi. Startap va uning investorlari kompaniya xodimlaridan 1,25 mlrd aksiya sotib olishga rozi boʻlishdi.
Bloomberg Billionaire Indexʼda material eʼlon qilingan paytda Maskning boyligi 384 milliard dollarni tashkil etgan. Forbes uni 368 milliard dollarga baholamoqda.
Bloomberg Billionaire Indexʼda ikkinchi oʻrinda Amazon asoschisi Jeff Bezos ($244 mlrd), uchinchi oʻrinda Facebook asoschisi (ijtimoiy tarmoq egasi Meta, Rossiyada ekstremistik deb tan olingan va taqiqlangan) Mark Sukerberg ($219 mlrd) turadi. Boshqa biznesmenlarning boyligi 200 milliard dollardan kam.
Bloombergning taʼkidlashicha, soʻnggi vaqtlarda Maskning boshqa kompaniyalari koʻrsatkichlari ham yaxshilandi: elektromobil ishlab chiqaruvchi Tesla aksiyalari AQSHda saylovdan oldingi koʻrsatkichlarga nisbatan taxminan 65 foizga oshdi va uning sunʼiy intellekt boʻyicha startapining qiymati xAI — may oyida soʻnggi mablagʻ yigʻilgandan beri ikki baravardan ortiq oshdi va 50 milliard dollarga yetdi.
Bloomberg maʼlumotlariga koʻra, Maskning boyligi bir oydan kamroq vaqt ichida 300 milliard dollardan oshdi. Sezilarli oʻsish taxminan AQSHda prezidentlik saylovlarida Mask qoʻllab-quvvatlagan Donald Tramp gʻalaba qozongan paytdan boshlandi. Bir yil oldin milliarderning boyligi taxminan 225 milliard dollarga baholangan, 2024-yil davomida pasayishlar boʻlgan, shu jumladan aprel oyida — 180 milliard dollargacha.

Илон Маск стал первым в истории человеком, чье состояние превысило 400 миллиардов долларов
Основатель SpaceX и Tesla Илон Маск стал первым человеком в истории, чей чистый капитал превысил 400 миллиардов долларов. Состояние Маска увеличилось после выборов в США более чем на $150 млрд.
Основатель SpaceX и Tesla Илон Маск стал первым человеком в истории, чей чистый капитал превысил 400 миллиардов долларов, пишет Bloomberg.
По оценке агентства, его капитал составляет $439 млрд — резкий рост обеспечила внутренняя продажа акций его космической компании SpaceX, которая принесла $50 млрд. Стартап и его инвесторы согласились на выкуп 1,25 млрд акций у сотрудников компании.
В Bloomberg Billionaire Index на момент публикации материала отображалось состояние Маска в размере $384 млрд. Forbes оценивает его в $368 млрд.
На втором месте в Bloomberg Billionaire Index — основатель Amazon Джефф Безос ($244 млрд), на третьем — основатель Facebook (владелец соцсети, компания Meta, признана в России экстремистской и запрещена) Марк Цукерберг ($219 млрд). Состояние других бизнесменов меньше $200 млрд.
Bloomberg отмечает, что в последнее время улучшились показатели и других компаний Маска: акции производителя электромобилей Tesla выросли примерно на 65% по сравнению с показателями до выборов в США, а стоимость его стартапа в области искусственного интеллекта xAI — более чем в два раза с момента последнего сбора средств в мае, до $50 млрд.
Состояние Маска выросло с $300 млрд менее чем за месяц, показывают данные Bloomberg. Значительный рост начался примерно с момента выборов президента в США, на которых победил поддерживаемый Маском Дональд Трамп. Год назад состояние миллиардера оценивалось примерно в $225 млрд, в течение 2024-го были падения, в том числе в апреле — менее чем до $180 млрд.