Oʻzbekistonga Germaniyalik sayyohlar oqimi ortdi
Oʻzbekistonga sayyohlik maqsadlarida tashrif buyurgan Germaniya fuqarolari soni 2024-yilning dastlabki oʻn oyida 27,1 foizga oshgan. Sayohatlarning asosiy maqsadi sayohatlar va qarindoshlarnikiga tashriflar boʻlib qolmoqda.
Foto: Daryo.uz
Oʻzbekiston Respublikasi Davlat statistika qoʻmitasi maʼlumotlariga koʻra, 2024-yilning yanvar-oktyabr oylarida 34,8 ming nafar Germaniya fuqarolari turistik maqsadlarda Oʻzbekiston Respublikasiga tashrif buyurgan. Bu oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 7,4 ming kishiga yoki 27,1 foizga koʻpdir.
Germaniya fuqarolari sayohatlarining asosiy maqsadi sayohat boʻlib qolmoqda: ularni 29 225 kishi amalga oshirdi. Qarindoshlarni yoʻqlash uchun sayohatlar ham mashhur (4 143 kishi). Xizmat tashriflari 1 362 ta, tijorat tashriflari esa 59 tani tashkil etdi. Oʻqish va davolanish uchun Oʻzbekistonga mos ravishda 40 va 8 nafar Germaniya fuqarosi kelgan.
Germaniyalik sayyohlar sonining koʻpayishi Oʻzbekistonga madaniy va tarixiy turizm yoʻnalishi sifatida qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi. Bu mamlakatimizning qadimiy shaharlari Samarqand, Buxoro va Xiva kabi meʼmoriy obidalari va boy tarixi bilan sayyohlarni oʻziga jalb etayotgan shaharlarning tobora ommalashib borayotganini taʼkidlaydi.
Mutaxassislar sayyohlar oqimining oʻsishini turizm infratuzilmasining rivojlanishi, transport qulayligining yaxshilanishi va Oʻzbekistonning xalqaro maydonda faol ilgari surilishi bilan bogʻlamoqda.

По данным Государственного комитета статистики Узбекистана, за период с января по октябрь 2024 года Республику Узбекистан посетили 34,8 тысячи граждан Германии с туристической целью. Это на 7,4 тысячи человек (или 27,1%) больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Основной целью поездок граждан Германии остаются путешествия: их совершили 29 225 человек. Также популярны поездки для посещения родственников (4 143 человека). Служебные визиты составили 1 362 поездки, а коммерческие — 59. Для учебы и лечения в Узбекистан приехали 40 и 8 граждан Германии соответственно.
Рост числа туристов из Германии свидетельствует о повышении интереса к Узбекистану как к направлению культурного и исторического туризма. Это подчеркивает растущую популярность древних городов страны, таких как Самарканд, Бухара и Хива, привлекающих путешественников своими памятниками архитектуры и богатой историей.
Эксперты связывают рост турпотока с развитием туристической инфраструктуры, улучшением транспортной доступности и активным продвижением Узбекистана на международной арене.