Oliy Majlis palatalari kengashlari payshanba kuni bo‘lib o‘tgan qo‘shma majlisda 2022-yil iyul oyida Nukus shahrida sodir bo‘lgan voqea va faktlarni o‘rganish bo‘yicha komissiya hisobotini eshitdi.
Komissiya Ombudsman Feruza Eshmatova boshchiligida tuzilgan bo‘lib, 14 nafar deputat, senator, nodavlat tashkilotlar va jamoatchilik vakillaridan iborat edi.
Komissiya Qoraqalpog‘istondagi voqealarning sabablari, xronologiyasi va oqibatlarini, shuningdek, davlat organlari va huquqni muhofaza qiluvchi tuzilmalarning ommaviy tartibsizliklarni bartaraf etish bo‘yicha harakatlarini baholadi. Shuningdek, voqea ishtirokchilari ishlari bo‘yicha sud majlislari ham kuzatuvga olingan, natijada komissiya iltimosnomasiga ko‘ra, 30 nafar ayblanuvchi sud zalidan ozod qilingan.
Shuningdek, ayblanuvchilar saqlanayotgan tergov hibsxonalari monitoringi o‘tkazildi hamda ushbu voqealardan keyin mintaqadagi ijtimoiy-iqtisodiy o‘zgarishlar kuzatildi.
Qayd etilganidek, komissiya faoliyati davomida fuqarolarning 600 dan ortiq murojaati ijobiy hal etildi. 50 dan ortiq davlat va nodavlat tashkilotlariga tashriflar davomida 590 nafar xodim va 334 nafar sobiq mahbuslar bilan suhbatlar o‘tkazildi. Komissiya iltimosiga ko‘ra, jinoyat ishi doirasida qamoqqa olingan 168 kishidan 107 nafari (shu jumladan, 2 nafar ayol) oilalariga qaytarildi.
Komissiya, shuningdek, BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, boshqa xalqaro va nodavlat tashkilotlar, shuningdek, ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlik qildi.
Ma’lum qilinishicha, sodir etgan huquqbuzarliklari uchun 943 kishi ogohlantirilgan, 6 135 kishi jarimaga tortilgan, 2639 kishi ma’muriy qamoqqa olingan, 61 kishi jinoiy javobgarlikka tortilgan. Tartibsizliklardan ko‘rilgan moddiy zararning umumiy miqdori 6,8 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Tartibsizliklar paytida 21 kishi, shu jumladan 2 nafar huquq-tartibot idoralari xodimi halok bo‘ldi, 413 kishi (shundan 183 nafari huquq-tartibot idoralari xodimlari) jarohat oldi.
Xalqaro tajribaga muvofiq tartibsizliklar ishtirokchilarini tarqatib yuborish uchun maxsus vositalar, masalan, suv idishlari, rangli suyuqliklar va ko‘z yosh oqizuvchi gazli granatalar ishlatilgan.
“Ayblanuvchilar, gumon qilinuvchilar va sudlanuvchilarning huquqlari, shu jumladan advokatlik yordami, tibbiy xizmat ko‘rsatish va sud qarorlari ustidan shikoyat qilish imkoniyati to‘liq ta’minlandi. Barcha sud jarayonlari ochiq va oshkora o‘tkazildi. Tartibsizliklarni bartaraf etish jarayonida inson huquqlarini buzgani uchun 3 nafar ichki ishlar xodimi jinoiy javobgarlikka tortildi”, — deyiladi xabarda.
Kelgusida bunday holatlar takrorlanmasligi uchun komissiya O‘zbekiston davlat organlari uchun bir qator tavsiyalar berdi. Xususan:
jamoatchilik muhokamasi bosqichida davlat va jamiyatga daxldor muhim qarorlardan fuqarolarni to‘liq xabardor qilishni tashkil etish;
muhim qarorlarni tayyorlash va qabul qilish jarayonida dezinformatsiyaga tezkor munosabat bildirish tizimini ishlab chiqish;
o‘z ijtimoiy faolligini amalga oshirishda jamoat tartibiga rioya etish muhimligini fuqarolarga tushuntirish;
odamlar gavjum joylarda jamoat xavfsizligiga tahdidlarning oldini olish uchun profilaktika choralarini ko‘rish;
yetakchi xorijiy mamlakatlar tajribasi asosida tartibsizliklarni bartaraf etish uchun maxsus vositalarni qo‘llash bo‘yicha normativ hujjatlarni muntazam takomillashtirib borish.
Hisobotni muhokama qilish yakunlari bo‘yicha Oliy Majlis palatalari Kengashlarining tegishli qarori qabul qilindi.

Кенгаши палат Олий Мажлиса на совместном заседании в четверг заслушали отчёт Комиссии по изучению фактов и событий, произошедших в Нукусе в июле 2022 года.
Комиссия была сформирована под руководством омбудсмана Ферузы Эшматовой и включала 14 депутатов, сенаторов, представителей неправительственных организаций и общественности.
Комиссия провела оценку причин, хронологии и последствий событий в Каракалпакстане, а также действий госорганов и правоохранительных структур по устранению массовых беспорядков. Было также проведено наблюдение за судебными заседаниями по делам участников событий, в результате которых по ходатайству комиссии из зала суда были освобождены 30 обвиняемых.
Также был проведен мониторинг следственных изоляторов, где содержались обвиняемые, а также отслежены социально-экономические изменения в регионе после этих событий.
Отмечалось, что в ходе работы комиссии было положительно решено более 600 обращений граждан. Во время визитов в более чем 50 государственных и негосударственных организаций проведены беседы с 590 сотрудниками и 334 бывшими заключенными. По ходатайству комиссии из 168 человек, арестованных в рамках уголовного дела, 107 (в том числе 2 женщины) были возвращены в семьи.
Комиссия также сотрудничала с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, другими международными и неправительственными организациями, а также средствами массовой информации.
Сообщается, что 943 человека были предупреждены за совершенные правонарушения, 6 135 — оштрафованы, 2 639 — подверглись административному аресту, 61 — привлечён к уголовной ответственности. Общая сумма материального ущерба от беспорядков составила 6,8 млрд сумов.
Во время беспорядков 21 человек, включая 2 сотрудников правоохранительных органов, погиб, 413 человек получили травмы (183 из них – сотрудники правоохранительных органов).
Для разгона участников беспорядков в соответствии с международной практикой использовались специальные средства, такие как водомёты, цветные жидкости и гранаты со слезоточивым газом.
«Права обвиняемых, подозреваемых и подсудимых были полностью соблюдены, включая адвокатскую помощь, медицинское обслуживание и возможность обжалования решений суда. Все судебные процессы проходили открыто и прозрачно. За нарушение прав человека во время устранения беспорядков 3 сотрудника внутренних дел привлечены к уголовной ответственности», — говорится в сообщении.
Для предотвращения повторения подобных случаев в будущем комиссия дала ряд рекомендаций для государственных органов Узбекистана. В частности:
• организовать полноценное информирование граждан на этапе общественного обсуждения важных решений, затрагивающих государство и общество;
• разработать систему оперативного реагирования на дезинформацию в процессе подготовки и принятия важных решений;
• разъяснять гражданам важность соблюдения общественного порядка при реализации своей социальной активности;
• применять профилактические меры для предотвращения угроз общественной безопасности в местах массового скопления людей;
• регулярно совершенствовать нормативные акты по применению специальных средств для устранения беспорядков на основе опыта ведущих зарубежных стран.