O‘zbekiston Arton Capital moliyaviy konsalting kompaniyasi tomonidan tuzilgan Passport Index pasporti kuchi bo‘yicha jahon reytingida 68-o‘rinni egalladi.
Pasportlar ularning egalarining boshqa mamlakatlarga vizasiz, kelgandagi vizasi, elektron kirish ruxsatnomasi yoki elektron viza bilan kirish imkoniyati bo‘yicha baholandi, agar u uch kun ichida berilgan bo‘lsa.
Ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolari uchun vizasiz rejim 32 mamlakatda amal qiladi, yana 46 ta vizani kelganida olish mumkin, 120 ta davlatda viza talab qilinadi.
2023-yil oxirida O‘zbekiston reytingda 70-o‘rinda edi. O‘shanda vizasiz rejim faqat 27 ta davlatda amal qilgan, 47 tasida vizani kelish orqali olish mumkin bo‘lgan va 124 tasida viza talab qilingan.
O‘tgan yili BAA, Tailand, O‘mon, Pokiston bilan vizasiz rejim joriy etildi, shuningdek, Xitoy bilan kelishuv imzolandi.
Markaziy Osiyo davlatlari orasida Qozog‘iston 52-o‘rinda (46 mamlakatda vizasiz rejim), Qirg‘iziston 68-o‘rinda (32 mamlakatda vizasiz rejim), Tojikiston 72-o‘rinda (27 mamlakatda vizasiz rejim), Turkmaniston 76-o‘rinda (18 mamlakatda vizasiz rejim) yetakchilik qilmoqda.
Reytingda BAA, Ispaniya ikkinchi, Finlyandiya, Fransiya, Germaniya, Belgiya, Italiya, Daniya, Niderlandiya, Lyuksemburg, Avstriya, Portugaliya, Shveysariya, Norvegiya, Gretsiya va Irlandiya birinchilik qilmoqda.
Oxirgi qatorni Suriya egallaydi, uning fuqarolari uchun vizasiz rejim faqat 9 mamlakatda amal qiladi.

Узбекистан расположился на 68-м месте в мировом рейтинге силы паспортов Passport Index, составленном финансовой консалтинговой компанией Arton Capital.
Паспорта оценивались по возможности их обладателей въезжать в другие страны без визы, с визой по прибытии, с электронным разрешением на въезд или электронной визой, если она выдана в течение трех дней.
Согласно данным, для граждан Узбекистана безвизовый режим действует в 32 странах, еще в 46 визу можно получить по прибытии, в 120 государствах требуется виза.
В конце 2023 года Узбекистан был на 70-м месте рейтинга. Тогда безвизовый режим действовал только в 27 странах, в 47 получить визу можно было по прибытии и в 124 требовалась виза.
В прошлом году безвизовый режим был введен с ОАЭ, Таиландом, Оманом, Пакистаном, а также заключена договорённость с Китаем.
Среди стран Центральной Азии лидирует Казахстан – на 52-м месте (безвизовый режим в 46 странах), Кыргызстан – на 68-м месте (безвизовый режим в 32 странах), Таджикистан – на 72-м месте (безвизовый режим в 27 странах), Туркменистан – на 76-м месте (безвизовый режим в 18 странах).
Возглавляют рейтинг ОАЭ, на втором месте Испания, на третьем месте сразу 14 стран: Финляндия, Франция, Германия, Бельгия, Италия, Дания, Нидерланды, Люксембург, Австрия, Португалия, Швейцария, Норвегия, Греция и Ирландия.