Facebook va Instagram ijtimoiy tarmoqlarining bosh kompaniyasi, Amerikaning Meta kompaniyasi shtatlarni taxminan 5 foizga qisqartirishni rejalashtirmoqda. Bu butun dunyo bo‘ylab 3600 ga yaqin xodimdir.
Meta kompaniyasi 3600 ga yaqin xodimni ishdan bo‘shatishni rejalashtirmoqda. Xizmat xatida bosh direktor Mark Sukerberg shtatlarning 5 foizga qisqarishini "tarang yil"ni kutish bilan izohladi.
CBS News ma’lumotlariga ko‘ra, kompaniyada yil sun’iy intellekt texnologiyalari va aqlli ko‘zoynaklarni rivojlantirishga qaratiladi. Sukerbergning so‘zlariga ko‘ra, qisqartirish birinchi navbatda ba’zi past samarali xodimlarga ta’sir qiladi. 30-sentyabr holatiga ko‘ra, Meta xodimlarining soni taxminan 72 400 kishini tashkil etdi.
Ta’kidlanishicha, Meta faktlarni tekshirish dasturini to‘xtatib, foydalanuvchilarning o‘zaro munosabatiga asoslangan tizimga almashtiradi, shuningdek, DEI (xilma-xillik, tenglik va inklyuziya) sohasidagi bir qator dasturlarni qisqartiradi.
Sukerberg birinchi qarorni yaqinlashib kelayotgan AQSH prezidentlik saylovlari bilan izohlab, ularni "madaniy burilish nuqtasi" deb atadi. Ishdan bo‘shatilgan xodimlarga katta miqdorda ishdan bo‘shatish nafaqasi to‘lanadi.

Компания Meta планирует уволить около 3600 сотрудников. В служебной записке гендиректор Марк Цукерберг объяснил сокращение штата на 5% ожиданием «напряженного года».
Согласно данным CBS News, год в компании будет ориентирован на развитие технологий искусственного интеллекта и умных очков. По словам Цукерберга, сокращение затронет в первую очередь некоторых низкоэффективных сотрудников. На 30 сентября численность персонала Meta составляла около 72 400 человек.
Как отмечается, Meta прекращает программу проверки фактов, заменяя ее на систему, основанную на взаимодействии пользователей, а также сворачивает ряд программ в области DEI (разнообразие, равенство и инклюзия).
Цукерберг объяснил первое решение приближающимися президентскими выборами в США, назвав их «культурным переломным моментом». Уволенным сотрудникам будет выплачено щедрое выходное пособие.