Fargʻona viloyati bojxona boshqarmasi “Fargʻona aeroporti” bojxona posti xodimlari tomonidan zargarlik buyumlarini noqonuniy olib kirishga urinish holatlari bartaraf etildi.
Istanbuldan Fargʻonaga aviaqatnov bilan kelgan fuqaro bojxona nazoratidan oʻtkazilishi lozim boʻlgan tovarlar yoʻqligini maʼlum qilib, yoʻlovchi bojxona deklaratsiyasini toʻldirmagan holda “yashil yoʻlak”dan oʻtgan.
Biroq uning xatti-harakati bojxona xodimlarida shubha uygʻotdi. Qoʻl yuki tekshirilib, shaxsiy koʻrikdan oʻtkazilganda, undan qiymati 483 mln soʻmlik, umumiy ogʻirligi 620 g boʻlgan qimmatbaho metallardan yasalgan 105 dona zargarlik buyumlari topilgan. Zargarlik buyumlarining bir qismi sumkada, bir qismi yoʻlovchi tanasida edi.

Таможня пресекла попытку нелегального ввоза в Фергану золотых украшений почти на 500 млн сумов
Таможенники поста «Фаргона аэропорти» предотвратили попытку незаконного ввоза из Стамбула почти 600 грамм ювелирных изделий стоимостью 483 млн сумов. Часть украшений находилась в сумке, часть – на теле пассажира.
Сотрудники таможенного поста «Фаргона аэропорти» Ферганского областного таможенного управления пресекли попытку незаконного ввоза ювелирных изделий.
Гражданин, прибывший авиарейсом из Стамбула в Фергану, заявил об отсутствии товаров, подлежащих таможенному контролю, и прошёл через «зелёный коридор» без заполнения пассажирской таможенной декларации.
Однако его поведение вызвало подозрение у сотрудников таможни. При проверке ручной клади, а также личного досмотра у него было обнаружено 105 ювелирных изделий из драгоценных металлов общим весом 620 г и стоимостью 483 млн сумов. Часть украшений находилась в сумке, часть – на теле пассажира.