Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Malayziyada boʻladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4−5-fevral kunlari Malayziyaga rasmiy tashrif bilan boradi. Davlat rahbari bosh vazir Anvar Ibrohim bilan muzokaralar oʻtkazadi, Malayziyaning yetakchi kompaniyalari top-menejerlari bilan uchrashadi.
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Malayziya bosh vaziri Anvar Ibrohimning taklifiga binoan 4−5-fevral kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda boʻladi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Kuala-Lumpurda bosh vazir Anvar Ibrohim bilan muzokaralar, Malayziyaning yetakchi kompaniyalari top-menejerlari bilan uchrashuvlar, qoʻshma biznes-forum va boshqa tadbirlarda ishtirok etish rejalashtirilgan.
Tomonlar Oʻzbekiston–Malayziya munosabatlarini, jumladan, savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar, texnologik kooperatsiya, neft-kimyo, elektronika, “yashil” energetika, “aqlli” qishloq xoʻjaligi, turizm va boshqa yoʻnalishlarda chuqurlashtirish masalalarini muhokama qiladi. Madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirishga alohida eʼtibor qaratiladi.
Sammit yakunida ikki davlat oʻrtasidagi keng koʻlamli sheriklikni rivojlantirishga qaratilgan qoʻshma bayonot va bitimlar toʻplamini qabul qilish rejalashtirilgan.
Malayziyaga tashrif arafasida tahliliy markazlar va tadqiqot tuzilmalari oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi. Yaqin kunlarda Oʻzbekistonning turizm salohiyati va madaniy merosi taqdimotlari, ikki mamlakat yetakchi oliy taʼlim muassasalari rektorlari forumi va boshqa tadbirlar oʻtkaziladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению премьер-министра Малайзии Анвара Ибрагима 4−5 февраля посетит эту страну с официальным визитом, сообщила пресс-служба главы государства.
В Куала-Лумпуре намечены переговоры с премьер-министром Анваром Ибрагимом, встречи с топ-менеджерами ведущих малазийских компаний, участие в работе совместного бизнес-форума и других мероприятиях.
Стороны обсудят углубление узбекско-малазийских отношений, в том числе в таких направлениях, как торговля, инвестиции, инновации, технологическая кооперация, нефтехимия, электроника, «зелёная» энергетика, «умное» сельское хозяйство, туризм и другие. Особое внимание будет уделено активизации культурно-гуманитарного обмена.
По итогам саммита планируется принятие совместного заявления и пакета соглашений, направленных на развитие полномасштабного партнёрства двух государств.
В преддверии визита в Малайзии состоялась встреча аналитических центров и исследовательских структур. В ближайшие дни пройдут презентации туристического потенциала и культурного наследия Узбекистана, форум ректоров ведущих вузов двух стран и другие мероприятия.