Oʻzbekistonlik grossmeyster Nodirbek Abdusattorov shaxmat boʻlimi tashkil etilishini eʼlon qilgan Ukrainaning Natus Vincere (NAVI) kibersport tashkiloti bilan shartnoma imzoladi.
Jamoaga Abdusattorovdan tashqari amerikalik grossmeyster Uesli So va ukrainalik Aleksandr Bortnik ham qoʻshildi. 16-fevral kuni ular NAVIʼni Chessable Mastersʼda taqdim etishadi — bu mukofot jamgʻarmasi 150 ming dollar boʻlgan ikkita onlayn chempionatning birinchisi. Ikkinchi turnir may oyida boʻlib oʻtadi.
Seriya yakunlari boʻyicha eng yaxshi 12 nafar oʻyinchi Saudiya Arabistonida boʻlib oʻtadigan Kibersport boʻyicha jahon chempionati doirasida oʻtkaziladigan grand finalga taklif etiladi. U yerda shaxmatchilar 1,5 million dollarlik sovrin jamgʻarmasini oʻynashadi.

Узбекский гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов подписал контракт с украинской киберспортивной организацией Natus Vincere (NAVI), которая объявила о создании шахматного подразделения.
Помимо Абдусатторова, в команду вошли американский гроссмейстер Уэсли Со и украинец Александр Бортник. Уже 16 февраля они представят NAVI на Chessable Masters – первом из двух онлайн-чемпионатов с призовым фондом $150 тысяч. Второй турнир пройдет в мае.
Лучшие 12 игроков по итогам серии получат приглашение на гранд-финал, который состоится в Саудовской Аравии в рамках Esports World Cup. Там шахматисты разыграют призовой фонд в $1,5 млн.