O‘zbekiston Migratsiya agentligi fuqarolarni Rossiyada vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsatnoma olishga tayyorlash bo‘yicha onlayn platformani ishga tushirdi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Patent olishning majburiy shartlaridan biri rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi bo‘yicha imtihonni muvaffaqiyatli topshirishdir.
Saytda foydalanuvchilar rasmiy imtihon topshiriqlariga o‘xshash sinov testlaridan o‘tishlari mumkin. Bu talabgorlarga o‘z bilim darajasini baholash va imtihonlarga tayyorgarlik ko‘rish imkonini beradi.
Test platformasida foydalanuvchilarning bilimini baholash imkonini beruvchi turli formatdagi topshiriqlar mavjud. Testlarda quyidagilar nazarda tutilgan:
nutqni eshitib idrok etish ko‘nikmalarini tekshiruvchi audio savollar;
o‘qish uchun topshiriqlar;
leksika va grammatikaga oid testlar;
Rossiya tarixiga oid masalalar;
RF qonunchiligi asoslari.
Hammasi bo‘lib yettita test varianti mavjud bo‘lib, ularning har birida bir xil turdagi topshiriqlar mavjud, ammo savollar turlicha. Sinovdan o‘tgandan so‘ng, foydalanuvchilar o‘z javoblarining to‘g‘riligini tekshirishlari mumkin.

Агентство миграции Узбекистана запустило онлайн-платформу для подготовки граждан к получению разрешения на временную трудовую деятельность в России. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Одним из обязательных условий для получения патента является успешная сдача экзамена по русскому языку, истории и законодательству России.
На сайте пользователи могут пройти пробные тесты, аналогичные официальным экзаменационным заданиям. Это позволит соискателям оценить свой уровень знаний и подготовиться к сдаче экзаменов.
На платформе тестирования представлены задания различных форматов, позволяющие оценить знания пользователей. В тестах предусмотрены:
• аудиовопросы, проверяющие навыки восприятия речи на слух;
• задания на чтение;
• тесты на лексику и грамматику;
• вопросы по истории России;
• основы законодательства РФ.
Всего доступно семь вариантов тестов, в каждом из которых представлены однотипные виды задания, но с разными вопросами. После прохождения тестирования пользователи могут проверить правильность своих ответов.