Oliy Majlis Qonunchilik palatasi 25-fevral kuni bo‘lib o‘tgan majlisda yopiq sud majlislari ma’lumotlarini oshkor qilganlik uchun jinoiy javobgarlikni joriy etishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini birinchi o‘qishda qabul qildi.
Oliy sud raisi o‘rinbosari - iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudlov hay’ati raisi Shuhrat Polvonov qonun loyihasi prezident administratsiyasining 2024-yil 23-sentyabrdagi xati asosida “joriy sud amaliyotidagi muammolar tufayli” ishlab chiqilganini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda sud tizimidagi islohotlar tufayli sud hokimiyatining shaffofligini ta’minlashga erishildi. Xususan, sud jarayonlarida fuqarolarning ishtiroki ta’minlanmoqda va sud qarorlari onlayn tarzda e’lon qilinmoqda.
“Yaratilgan imkoniyatlarga qaramay, bugungi kunda yopiq sud majlisi ishtirokchilari tomonidan sudyaning ruxsatisiz sud jarayoni to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor qilish holatlari ko‘paymoqda”, — dedi u.
Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasiga ko‘ra, ayrim ishlarni yopiq sud majlisida ko‘rishga yo‘l qo‘yiladi. Sud sudlanuvchining va jabrlanuvchining yaqin qarindoshlariga, shuningdek boshqa shaxslarga yopiq majlislarda ishtirok etishga ruxsat berishi mumkin, bunda ularni yopiq majlislarda tekshirilayotgan holatlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni oshkor qilganlik uchun javobgarlik haqida ogohlantiradi.
Shuhrat Polvonov ta’kidlashicha, qonunchilikda bunday ma’lumotlarni oshkor qilganlik uchun javobgarlikni belgilovchi norma mavjud emas. Faqat Jinoyat kodeksining 239-moddasiga ko‘ra, surishtiruv yoki dastlabki tergov ma’lumotlarini surishtiruvchi, tergovchi yoxud prokurorning ruxsatisiz oshkor qilish bazaviy hisoblash miqdorining 50 baravarigacha (18,75 mln so‘m) miqdorda jarima yoki 3-yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 1-yildan 3-yilgacha ozodlikni cheklash yoxud 3-yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
O‘zbekiston Oliy sudi plenumining 2020-yil 21-fevraldagi qaroriga ko‘ra, sud majlisida hozir bo‘lgan va uning borishini qayd etish huquqidan foydalanuvchi shaxslarning suiiste’mol qilishi sud majlisida tartibni buzish hisoblanadi.
Bunday holda sud aybdorlarga nisbatan protsessual qonunda nazarda tutilgan ta’sir choralarini qo‘llashga haqli. Biroq, Oliy sud raisi o‘rinbosarining so‘zlariga ko‘ra, JPKning 271-moddasida (protsessual majburiyatlarni buzganlik uchun javobgarlik), shuningdek, majlisda tartibni buzish bilan bog‘liq moddalarda sudning ruxsatisiz ma’lumotlarni oshkor qilish javobgarlikka sabab bo‘ladigan qoidalar belgilanmagan.
Fuqarolik protsessual, Iqtisodiy protsessual kodekslari va Ma’muriy sud ishlarini yuritish to‘g‘risidagi kodeksga ko‘ra, agar davlat sirlarini, ishlar toifasidan kelib chiqadigan sirlarni va qonun bilan qo‘riqlanadigan boshqa sirni saqlash talab etilsa, ishni yopiq sud majlisida ko‘rishga yo‘l qo‘yiladi.
Polvonov ta’kidlashicha, ushbu kodekslarda yopiq sud majlisida muhokama qilinayotgan ish holatlarini oshkor qilmaslik bo‘yicha majburiyatlar belgilanmagan.
Oliy sud raisi o‘rinbosari qonun loyihasi bilan bunday majburiyatni belgilash va uni buzganlik uchun jinoiy javobgarlikni joriy etish taklif etilayotganini ma’lum qildi.
U sudning ogohlantirishiga qaramay, ma’lumotlarni oshkor qilganlik uchun javobgarlik belgilangan boshqa mamlakatlar tajribasi haqida gapirdi. Xususan, uning so‘zlariga ko‘ra, Singapurda 5000 dollargacha jarima yoki 12 oygacha ozodlikni cheklash, Qirg‘izistonda bazaviy hisoblash miqdorining 200 baravaridan 500 baravarigacha, Qozog‘istonda 2000 baravarigacha jarima yoki 600 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud ozodlikni cheklash yoki ozodlikdan mahrum qilish jazosi nazarda tutilgan.

В Узбекистане введут уголовную ответственность за разглашение данных закрытых судов
В Узбекистане предложили ввести наказание за разглашение данных закрытых судебных процессов. Законопроект принят депутатами в первом чтении.
Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 25 февраля приняла в первом чтении законопроект, предусматривающий введение уголовной ответственности за разглашение данных закрытых судебных заседаний.
Заместитель председателя Верховного суда — председатель судебной коллегии по экономическим делам Шухрат Полванов сообщил, что законопроект разработан «из-за проблем в текущей судебной практике» на основе письма Администрации президента от 23 сентября 2024 года.
По его словам, благодаря реформам в судебной системе за последние годы удалось обеспечить прозрачность судебной власти. В частности, обеспечивается участие граждан в судебных процессах, а судебные решения публикуются онлайн.
«Несмотря на созданные возможности, сегодня становится много случаев, когда участники закрытого судебного заседания без разрешения судьи раскрывают сведения о судебном процессе», — сказал он.
Согласно статье 19 Уголовно-процессуального кодекса, допускается рассмотрение некоторых дел в закрытом судебном заседании. Суд вправе разрешить близким родственникам подсудимого и потерпевшего, а также другим лицам присутствовать при проведении закрытых заседаний, предупредив их об ответственности за разглашение сведений об исследуемых в этих заседаниях обстоятельствах.
Шухрат Полванов заявил, что в законодательстве отсутствует норма, определяющая ответственность за разглашение таких сведений. Только по статье 239 Уголовного кодекса разглашение данных дознания или предварительного следствия без разрешения дознавателя, следователя либо прокурора предусматривается штраф до 50 базовых расчётных величин (18,75 млн сумов) или исправительные работы до 3 лет или ограничение свободы от 1 года до 3 лет либо лишение свободы до 3 лет.
Согласно постановлению пленума Верховного суда Узбекистана от 21 февраля 2020 года, злоупотребление лицами, присутствующими на судебном заседании и пользующимися правом на фиксацию его хода, является нарушением порядка в судебном заседании.
В этом случае суд вправе применить к виновным меры воздействия, предусмотренные процессуальным законом. Однако, по словам замглавы Верховного суда, в статье 271 УПК (ответственность за нарушение процессуальных обязанностей), а также статьях, связанных с нарушением порядка на заседании, не определены правила, по которым раскрытие информации без разрешения суда влечёт ответственность.
Согласно Гражданскому процессуальному, Экономическому процессуальному кодексам и Кодексу об административном судопроизводстве, допускается рассмотрение дела в закрытом судебном заседании, если требуется охрана государственных секретов, тайн, вытекающих из категории дел и иной охраняемой законом тайны.
По словам Полванова, в этих кодексах не определены обязательства по нераскрытию обстоятельств дела, обсуждаемых на закрытом суде.
Заместитель председателя Верховного суда сообщил, что законопроектом предлагается определить такое обязательство и ввести уголовную ответственность за его нарушение.
Он рассказал об опыте других стран, где установлена ответственность за раскрытие информации, несмотря на предупреждение суда. В частности, по его словам, в Сингапуре предусматривается штраф до 5000 долларов или ограничение свободы до 12 месяцев, в Кыргызстане — от 200 до 500 базовых расчётных величин, в Казахстане — до 2000 БРВ или обязательные общественные работы до 600 часов либо ограничение свободы либо лишение свободы.