Oʻzbekistonda ommaviy tartibsizliklarni uyushtirish boʻyicha oʻquv mashgʻulotlarida qatnashish jinoiy javobgarlikka tortildi. Adliya vazirligi jazo miqdori haqida maʼlumot berdi.
Jinoyat kodeksining 244-moddasiga oʻzgartirish kiritilib, unga koʻra, ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish maqsadida oʻquvdan oʻtganlik, shuningdek bunday faoliyatni moliyalashtirganlik uchun javobgarlik yuzaga kelmoqda.
Agar shaxs ommaviy tartibsizliklarni tashkil etish maqsadida oʻqisa, shu jumladan ushbu sohada bilim, amaliy koʻnikma va malakaga ega boʻlsa, shuningdek qurol, portlovchi qurilmalar, portlovchi, zaharlovchi va boshqa xavfli moddalar yoki buyumlar bilan muomala qilish usullarini oʻrgansa, BHMning 300 baravaridan 600 baravarigacha (112 mln soʻmdan 225 mln soʻmgacha) jarima yoki 3 yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud 5 yildan 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Shaxs ixtiyoriy ravishda hokimiyat organlariga bunday treningdan oʻtganligi haqida xabar berishi va boshqa ishtirokchilar, tashkilotchilar, moliyachilar yoki trening oʻtkaziladigan joyni koʻrsatish orqali jinoyatni fosh etishda faol yordam berishi mumkin. Va agar shu bilan birga uning harakatlarida boshqa jinoyat tarkibi boʻlmasa, u jinoiy javobgarlikdan ozod qilinishi mumkin.