Lukoil Ўзбекистонда нархларни манипуляция қилишда гумон қилинмоқда
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси «Lukoil Overseas Supply and Trading» МЧЖ томонидан манипуляция белгиларини аниқлади. Компанияга нисбатан «Рақобат тўғрисида»ги қонунни бузганлик учун иш қўзғатилди.
Фото: Lukoil
Ўзбекистонда Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Lukoil компанияси устидан нархларни манипуляция қилиш юзасидан тергов бошланди, деб хабар қилди идора матбуот хизмати.
Идора матбуот хизмати хабарига кўра, «Lukoil Overseas Supply and Trading» компанияси биржа савдоларида техник олтингугурт нархини манипуляция қилаётгани аниқланган. Бу кимошди савдосига қўйилган маҳсулотларнинг номувофиқ ҳажмларида намоён бўлди, бу эса нархларнинг ошишига олиб келди.
Текширув натижасида қўмита компанияга нисбатан иш қўзғатди. У «Рақобат тўғрисида»ги қонун ва Вазирлар Маҳкамасининг 170-сонли меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларини бузганликда айбланмоқда.