Туркия туркий тилли давлатларни умумий алифбо қабул қилишга чақирди
Туркия ташқи ишлар вазири Ҳоқон Фидан туркий тилли давлатларни ягона алифбо жорий этишга чақирди. Унинг таъкидлашича, Ўзбекистон, Туркия ва Озарбайжон лотин алифбосига ўтган, Қозоғистон ва Қирғизистон ҳали ҳам кирилл алифбосидан фойдаланмоқда.
Фото: Anadolu Agency
Туркия ташқи ишлар вазири Ҳоқон Фидан Озарбайжоннинг Шуша шаҳрида бўлиб ўтган Туркий Давлатлар Ташкилоти (ТДТ) саммитида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун туркий тилли давлатларни ягона алифбо жорий этишга чақирди. Бу ҳақда Hürriyet нашри хабар берди.
«Глобал рақобатни географиямизга кириб келишининг олдини олиш учун биз бир сафда бирлашишимиз ва умумий фаровонлик учун имкониятларимизни ишга солишимиз керак», — деди у.
Унинг қайд этишича, Туркия, Озарбайжон ва Ўзбекистон лотин алифбосига ўтган бўлса, Қозоғистон ва Қирғизистон ҳали ҳам кирилл алифбосидан фойдаланмоқда.
«Биз алифбо масаласида имкон қадар тезроқ бирликка эришишимиз керак», — деди Фидан.
Бундан ташқари, Фидан Туркий Давлатлар Ташкилоти (ТДТ) кун тартибига Болқон, Шарқий Европа, Яқин Шарқ ва дунёнинг бошқа ҳудудларида истиқомат қилувчи ватандошларни ҳимоя қилиш масаласини киритишни таклиф қилди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистон Президентининг ёрдамчиси Саида Мирзиёева лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосини ислоҳ қилиш бўйича муҳокама ва баҳсларни тўхтатиш ва унга зарур ўзгартиришлар киритиш зарурлигини таъкидлаган эди.

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан на саммите Организации тюркских государств (ОТГ) в азербайджанском городе Шуша призвал тюркоязычные государства ввести единый алфавит для укрепления регионального сотрудничества. Об этом сообщает Hürriyet.
«Чтобы предотвратить распространение глобального соперничества за власть на нашу географию, мы должны сплотить наши ряды и использовать наши возможности для общего процветания», – сказал он.
Он отметил, что в то время как Турция, Азербайджан и Узбекистан перешли на латинский алфавит, в Казахстане и Кыргызстане всё ещё используют кириллицу.
«Мы должны как можно быстрее достичь единства в вопросе алфавита», — подчеркнул Фидан.
Кроме того, Фидан предложил включить в повестку дня Организации тюркских государств (ОТГ) вопрос о защите идентичности соотечественников, проживающих на Балканах, в Восточной Европе, на Ближнем Востоке и в других частях мира.
Напомним, что ранее помощник президента Узбекистана Саида Мирзиёева заявила о необходимости прекратить дискуссии и споры о реформе узбекского алфавита на основе латинской графики и внести в него нужные изменения.