Ўзбекистон ҳукумати автомобиллар учун экостикерларни босқичма-босқич жорий этиш муддатларини қайта кўриб чиқди. Тизим 2024 йил 1 июндан эмас, 2025 йилнинг 1 мартидан жорий этила бошлайди.
Ўзбекистон ҳукумати Экологик транспорт тизимини жорий этиш муддатларини ўзгартирди, деб ёзмоқда Норма.
Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан саноатнинг турли тармоқларида экологик вазиятни яхшилашга қаратилган қатор ўзгаришлар қабул қилинди.
Қайта тикланадиган энергия манбаларидан самарали фойдаланишни таъминлаш ва “Экологик транспорт”ни ривожлантириш мақсадида қуйидаги ўзгартиришлар киритилди:
1. Қуёш фотоелектр станцияларини биноларнинг томлари ва фасадларига ўрнатишда давлат экологик экспертизасидан ўтказиш учун лойиҳа ҳужжатларини тақдим этиш талаби бекор қилинди.
2. Атроф-муҳитга таъсир кўрсатувчи саноат корхоналарида “яшил белбоғлар”ни яратиш ва ривожлантириш чора-тадбирлари кўрилади.
3. “Экологик транспорт” тизимини босқичма-босқич жорий этиш муддати қолдирилди. Энди у 2024 йил 1 июнда эмас, 2025 йилнинг 1 мартида бошланади. Худди шу санадан бошлаб транспорт воситаларининг белгиланган стандартларга мувофиқлиги даражаси аниқланади ва экологик стикерлар берилади.
“Атроф-муҳитга таъсирни баҳолаш механизмини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги ва “Автомобилларнинг атмосфера ҳавосига салбий таъсирини камайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорларга ҳам ўзгартиришлар киритилди.

Правительство Узбекистана изменило сроки внедрения системы «Экологический транспорт», сообщает Norma.
Кабинет министров принял ряд изменений, направленных на улучшение экологической ситуации в различных отраслях.
Для обеспечения эффективного использования возобновляемых источников энергии и развития «Экологического транспорта» были внесены следующие изменения:
1. Отменено требование о представлении проектной документации для государственной экологической экспертизы при установке солнечных фотоэлектрических станций на крышах и фасадах зданий.
2. Будут проведены мероприятия по созданию и развитию «зелёных поясов» на промышленных предприятиях, которые оказывают воздействие на окружающую среду и прилегающие территории.
3. Отложен срок поэтапного внедрения системы «Экологический транспорт». Теперь он начнётся с 1 марта 2025 года вместо 1 июня 2024 года. С этой же даты начнут определяться уровень соответствия транспортных средств установленным нормативам и выдаваться экологические наклейки.
Также были внесены изменения в постановления «О дальнейшем совершенствовании механизма оценки воздействия на окружающую среду» и «О мерах по снижению негативного воздействия транспортных средств на атмосферный воздух».