«MAXAM-CHIRCHIQ» минерал ўғитлар нархини ошириб юбораётгани юзасидан иш очилди
Минерал ўғитлар нархини ошириб юборишда гумон қилиниб, «MAXAM-CHIRCHIQ» компаниясига нисбатан иш очилди. Рақобатни ривожлантириш қўмитаси маълумотларига кўра, компания маҳсулотларининг қимматлиги қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нархининг ошишига олиб келган.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси “MAXAM-CHIRCHIQ” АЖ корхонасида минерал ўғитлар нархи асоссиз оширилгани аломатларини аниқлади.
Бу маҳсулотлар нархини белгилашда амалдаги қоидаларга риоя қилмаслик туфайли содир бўлган. Натижада қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нархи ўртача 10-15 фоизга ошган.
Мазкур ҳолатлардан келиб чиқиб, Рақобат қўмитаси томонидан “MAXAM-CHIRCHIQ” АЖга нисбатан Ўзбекистон Республикасининг “Рақобат тўғрисида”ги қонуни талаблари бузилганлиги сабабли иш қўзғатилди.
Бу омиллар қишлоқ хўжалиги корхоналарига бевосита таъсир кўрсатиши ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари нархининг ошишига олиб келиши мумкинлиги таъкидланди.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей выявил в компании АО «MAXAM-CHIRCHIQ» признаки необоснованного повышения цен на минеральные удобрения.
Это произошло из-за несоблюдения действующих нормативных документов при формировании цен на продукцию. В результате цены на сельскохозяйственную продукцию выросли в среднем на 10-15%.
На основании этих фактов Комитет по конкуренции возбудил дело в отношении АО «MAXAM-CHIRCHIQ» по признакам нарушения требований Закона Республики Узбекистан «О конкуренции».
Эти факторы могут напрямую повлиять на сельскохозяйственные предприятия и привести к росту цен на сельскохозяйственную продукцию.