Қурилишдаги қонунбузарликлар юзасидан Бош прокуратура томонидан 200 га яқин жиноий иш қўзғатилган
Йил бошидан буён қарийб 11,6 минг объектда қурилиш-таъмирлаш ишлари сифати ва ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланиши устидан мониторинг ишлари олиб борилиб, тизимли назорат ўрнатилди. Қўпол қонун бузилиш ҳолатлари бўйича 179 та жиноий иш қўзғатилган.
Фото: Шухрат Латипов
Йил бошидан буён 25,5 миллиард сўмлик ишларнинг сифатсиз бажарилгани бўйича 338 та ҳолат аниқланган. 44,4 млрд сўмлик 138 та ҳолатда ишлар амалда бажарилмаган. Шунингдек, лойиҳа ҳужжатларига асоссиз равишда киритилган 2,4 триллион сўмга яқин маблағ тасдиқланди.
Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Бош прокуратура масъул ходими Мансур Рўзимов иштирокида брифинг ўтказилди. Брифингда қурилиш соҳасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
Маълум қилинишича, йил бошидан буён қарийб 11,6 минг объектда қурилиш-таъмирлаш ишлари сифати ва ажратилган маблағларнинг мақсадли сарфланиши устидан мониторинг ишлари олиб борилиб, тизимли назорат ўрнатилди. Бош прокуратура ҳузуридаги ишчи гуруҳи томонидан мамлакатнинг барча ҳудудларида ўрганишлар ўтказилди.
Жойларда олиб борилган назорат тадбирлари давомида ноқонуний ҳужжатларни бекор қилиш юзасидан 79 та протест келтирилган. Шунингдек, ҳуқуқбузарлик ҳолатларини бартараф этиш юзасидан тегишли идораларга 360 та тақдимнома киритилган. 1104 нафар шахс интизомий ва маъмурий жавобгарликка тортилди.
Қайд этилишича, қонуннинг қўпол бузилиши бўйича 179 та жиноий иш қўзғатилган. 90,1 миллиард сўм зарар қопланди, 9 минг 823 нафар фуқаронинг ҳуқуқлари тикланди.

С начала года было выявлено 338 случаев, когда работы были выполнены с ненадлежащим качеством на сумму 25,5 миллиарда сумов. В 138 случаях в отчёты были включены работы, которые на самом деле не были выполнены, на сумму 44,4 миллиарда сумов. Кроме того, было одобрено около 2,4 триллиона сумов, которые были необоснованно включены в проектные документы.
В Агентстве информации и массовых коммуникаций прошёл брифинг с участием ответственного сотрудника Генеральной прокуратуры Мансура Рузимова. На брифинге была представлена информация о работах, проводимых в сфере строительства.
Было сообщено, что с начала года были проведены мониторинговые работы и установлен систематический контроль за качественным выполнением строительно-ремонтных работ и целевым расходованием выделенных средств на почти 11,6 тысячах объектов. Во всех регионах страны рабочей группой Генеральной прокуратуры были проведены исследования.
В результате исследований было выявлено 338 случаев некачественно выполненных работ на сумму 25,5 миллиарда сумов. В 138 случаях отчёты содержали информацию о работах, которые на самом деле не были выполнены, на сумму 44,4 миллиарда сумов. Около 2,4 триллиона сумов были необоснованно включены в проектные документы.
В ходе контрольных мероприятий, проведённых на местах, было подано 79 протестов об аннулировании незаконных документов. Также было внесено 360 представлений по устранению случаев правонарушений в соответствующие органы. 1104 человека были привлечены к дисциплинарной и административной ответственности.
Отмечается, что по фактам грубых нарушений закона было возбуждено 179 уголовных дел. Было возмещено 90,1 миллиарда сумов ущерба, восстановлены права 9823 человек.