ФВВ Сурхондарё вилоятидаги қудуқлардан бирида водород сулфид сизиб чиқишига изоҳ берди
Ўзбекистон ФВВ Сурхондарё вилояти Бойсун туманидаги «Мустақилликнинг 25 йиллиги» конидаги қудуқлардан бирида водород сулфиднинг сизиб чиқишига изоҳ берди. Вазирлик оммавий заҳарланиш ҳолатлари йўқлигини маълум қилди, аммо енгил заҳарланиш ҳолатлари мавжудлигини тан олди.
Ўзбекистон Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати раҳбари ўринбосари Самандар Ҳикматуллаев 11 сентябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Сурхондарё вилояти Бойсун туманидаги «Мустақилликнинг 25 йиллиги» (М-25) газ конида 1 сентябрдан бери водород сулфид сизиб чиқиши давом этаётган ҳолатга изоҳ берди.
Маълум қилинишича, табиий газ уни ушлаб турган бир хил горизонталь қатламлар орасида юқори босим остида бўлади. Газ асосан метандан, шунингдек, пропан, бутан, водород сулфид, углерод (ИВ) оксид ва бошқа компонентлардан ташкил топган.
Қатламни бурғилаш ва уни парчалашда газ юқори босим остида чиқа бошлайди, баъзан авариялар, йирик ёнғинлар ва портлашлар содир бўлади.
«Бу қудуқ энди ўзлаштирилмоқда. 1 сентябрь куни сизиб чиқиш бошланганда ФВВ, Энергетика вазирлиги ва аҳолини ҳимоя қилиш учун масъул бошқа ташкилотлар қисқа вақт ичида бир нечта аҳоли пунктларидан одамларни эвакуация қилишди, улар кўчирилди... Бу газнинг табиатга салбий таъсирини камайтириш мақсадида бу жойда бурғилаш ускуналари ёнида қўшимча [қудуқ] қазилди ва кераксиз газлар аҳоли пунктларига тарқалмаслиги учун газ ёқиб юборилди. Бундай амалиёт бутун дунёда мавжуд», — деди Самандар Ҳикматуллаев.
«Газни ушлаб туриш ва сиқиш масалалари билан шуғулланувчи республика комиссияси тузилди», — деди у.
«Ҳозирда Энергетика вазирлиги асосий ишларни бажармоқда. Ушбу корхона билан ҳамкорликда штаб ташкил этилди. Ҳукумат комиссияси у ёқда... Аҳолига таҳдидларнинг иложи борича олдини олиш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чоралар кўрилмоқда», — деди мутахассис.
Фавқулодда вазиятлар вазирлиги вакилининг маълум қилишича, қудуқни ёпиш ишлари яқин кунларда бажарилади.

Заместитель руководителя пресс-службы МЧС Узбекистана Самандар Хикматуллаев на пресс-конференции 11 сентября прокомментировал ситуацию на газовом месторождении «25 лет Независимости» (М-25) в Байсунском районе Сурхандарьинской области, где с 1 сентября продолжается утечка сероводорода.
В ведомстве сообщили, что газ в природе находится под высоким давлением между одинаковыми горизонтальными пластами, которые удерживают его. Газ преимущественно состоит из метана, а также пропана, бутана, сероводорода, двуокиси углерода и других компонентов.
Уточняется, что при бурении пласта и его разрушении газ начинает выходить под высоким давлением, иногда происходят аварии, крупные пожары и взрывы.
«Это скважина только осваивается. 1 сентября, когда началась утечка, МЧС, Министерство энергетики и другие организации, ответственные за защиту населения, за короткие сроки эвакуировали людей из нескольких поселений, они переселены… Для снижения негативного воздействия этого газа на природу в этом месте рядом с буровой техникой была выкопана дополнительная [скважина] и газ был подожжён, чтобы ненужные газы не распространились в населённые пункты. Такая практика есть во всём мире», — рассказал Самандар Хикматуллаев.
Была создана республиканская комиссия, которая занимается вопросами «сдерживания и сжатия газа», отметил он.
«Сейчас Министерство энергетики выполняет основные работы. Совместно с этим предприятием создан штаб. Правительственная комиссия там… Принимаются неотложные меры, чтобы по мере возможности предотвратить угрозы для населения», — сказал специалист.