«Росатом» ўзининг биринчи хорижий шамол энергетикаси лойиҳасини амалга оширишга киришди
Қирғизистоннинг Иссиқкўл вилоятида қуввати 100 МВт бўлган шамол парки қурилиши учун капсула ўрнатиш маросими бўлиб ўтди. Шамол парки қурилишини 2025 йилда бошлаш режалаштирилган.
Қирғизистон Республикасининг Иссиқкўл вилоятида қуввати 100 МВт бўлган шамол парки қурилишига капсула қўйиш маросими бўлиб ўтди
Қирғизистон Республикасининг Иссиқкўл вилояти Кўк Мўйноқ-Биринчи қишлоғи ҳудудида «Росатом» давлат корпорацияси шамол парки қурилиши учун капсула қўйиш маросими бўлиб ўтди.
Айни пайтда майдонда шамол ўлчаш ишлари олиб борилмоқда. Шамол парки қурилишини 2025 йилда бошлаш режалаштирилган. Объектни ишга тушириш 2026 йил охирида амалга оширилиши кутилмоқда.
«Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Нургожоевич иқлим ўзгариши, қайта тикланувчи энергия манбалари, иссиқхона газлари эмиссиясини камайтириш, яшил иқтисодиёт бўйича етакчилар саммитида БМТнинг юксак минбаридан туриб сўзга чиқиб, жиддий ташаббусларни илгари сурди. Ўшанда бу кўпларга керакли ресурслар билан мустаҳкамланмаган орзу бўлиб туюларди. Бироқ, барча шубҳаларга қарамай, бугун биз ушбу ташаббусларни амалда амалга оширишни бошладик», — деди Қирғизистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси Раиси — Президент Администрацияси раҳбари Ақилбек Жапаров ўз нутқида.
Россия Федерацияси ҳукумати раисининг ўринбосари Алексей Оверчук бўлажак шамол парки учун капсула яратиш Қирғизистон Республикасининг янги тоза энергетикасини яратишдаги яна бир қадам эканлигини таъкидлади.
Лойиҳа Россия ва Қирғизистоннинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари туфайли амалга оширилди. Шамол электр станциясини қуриш ва тоза шамол энергиясидан фойдаланиш қайта тикланмайдиган энергия манбаларига қарамликни камайтириш, жаҳон бозорларида рақобат учун янада яхши рақобат шароитларини яратиш имконини беради.
«Бугун биз ушбу майдонда биринчи шамол парки қурилиши учун шунчаки капсула эмас, балки Қирғизистон Республикаси билан яқин ҳамкорлигимиз пойдеворини қўймоқдамиз. Мен Қирғизистон раҳбарияти ва Республика Энергетика вазирлигига лойиҳани амалга оширишнинг ўтган босқичларида кўрсатган ёрдами учун миннатдорман ва ҳамкорлигимиз янада мустаҳкамланишига ишонаман», — деди «Росатом Қайта тикланувчи энергия» АЖ бош директори Григорий Назаров.
«Росатом» шамол энергетикаси дивизиони
2017 йил. Компания контурида шамол энергетикасида - лойиҳалаштириш ва қуришдан тортиб, энергетика машинасозлиги ва шамол электр станцияларидан фойдаланишгача бўлган асосий компетенцияларни бошқаришга эътибор қаратилган. Бугунги кунда 1 ГВт дан ортиқ шамол энергияси қувватлари ишга туширилди. Жами 2027 йилгача «Росатом» умумий қуввати тахминан 1,7 ГВт бўлган шамол электр станциясини ишга туширади.
Россия дўст давлатлар билан ҳамкорликни фаол ривожлантирмоқда. Ташқи чекловларга қарамай, мамлакатимиз иқтисодиёти экспорт салоҳиятини оширмоқда, дунё бўйлаб товарлар, хизматлар ва хомашё етказиб бермоқда. Йирик хорижий энергетика лойиҳалари амалга оширилмоқда. «Росатом» ва унинг дивизионлари бу ишда фаол иштирок этмоқда.

В Иссык-Кульской области Кыргызской Республики состоялась торжественная церемония закладки капсулы под строительство ветропарка мощностью 100 МВт
В районе села Кок Мойнок-Первое Иссык-Кульской области Кыргызской Республики состоялась торжественная церемония по закладке капсулы под строительство ветропарка госкорпорации «Росатом».
В настоящее время на площадке проводятся ветроизмерения. Начало строительства ветропарка запланировано на 2025 год. Ввод объекта в эксплуатацию ожидается в конце 2026 года.
«Президент Кыргызской Республики Садыр Нургожоевич, выступая с высокой трибуны ООН на саммите лидеров по вопросам изменения климата, возобновляемых источников энергии, сокращения выбросов парниковых газов, по зеленой экономике выдвинул серьезные инициативы. Тогда многим это казалось мечтой, неподкрепленной необходимыми ресурсами. Однако, вопреки всем скептикам сегодня мы на практике начали реализовать эти инициативы», – сказал в своей речи Председатель Кабинета Министров – Руководитель Администрации Президента Кыргызской Республики Акылбек Жапаров.
Заместитель председателя Правительства Российской Федерации Алексей Оверчук отметил, что закладка капсулы под будущий ветропарк – это еще один шаг в создании новой чистой энергетики Кыргызской Республики.
Проект стал возможным благодаря совместной работе России и Кыргызстана. Строительство ветряной электростанции и использование чистой ветряной энергии позволит снизить зависимость от невозобновляемых источников энергии, создаст лучшие конкурентные условия, в том числе, и для конкуренции на мировых рынках.
«Сегодня на этой площадке мы закладываем не просто капсулу под строительство первого ветропарка, а фундамент нашего тесного сотрудничества с Кыргызской Республикой. Я благодарен руководству Кыргызстана и Министерству энергетики Республики за оказанную поддержку на уже пройденных этапах реализации проекта и уверен, что наше сотрудничество будет только укрепляться», – подчеркнул генеральный директор АО «Росатом Возобновляемая энергия» Григорий Назаров.
Ветроэнергетический дивизион «Росатома»
2017 года. В контуре компании сосредоточено управление ключевыми компетенциями в ветроэнергетике – от проектирования и строительства до энергетического машиностроения и эксплуатации ветроэлектростанций. На сегодняшний день введено в эксплуатацию свыше 1 ГВт ветроэнергетических мощностей. Всего до 2027 года «Росатом» введет в эксплуатацию ветроэлектростанции общей мощностью порядка 1,7 ГВт.
Россия активно развивает сотрудничество с дружественными государствами. Несмотря на внешние ограничения, отечественная экономика наращивает экспортный потенциал, осуществляет поставки товаров, услуг и сырья по всему миру. Продолжается реализация крупных зарубежных энергетических проектов. «Росатом» и его дивизионы принимают активное участие в этой работе.