Эндиликда Ўзбекистонда жаҳон даражасидаги энергетиклар тайёрланади
Ўзбекистон иқтисодиёти шиддат билан ривожланмоқда ва унинг муваффақиятли келажаги кўп жиҳатдан юқори малакали мутахассисларга боғлиқ. Мамлакатда жадал технологик тараққиёт ва саноат ишлаб чиқаришининг ўсиши шароитида муҳандис кадрлар тайёрлаш масаласи айниқса долзарб.
Фото: «МИСИС» матбуот хизмати
«МИСИС» фан ва технологиялар университети 30 йилдан ортиқ вақт давомида иқтисодиётнинг муҳим тармоқлари учун муҳандис мутахассислар тайёрлаб келмоқда. 2018 йилда Тошкент вилоятининг Олмалиқ шаҳрида филиал очилганлиги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқди, деб хабар берди таълим муассасаси матбуот хизмати.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори билан 2018 йилда филиал учта йўналиш бўйича талабаларни қабул қила бошлади: «Кончилик,» «Металлургия» ва «Технологик жараёнларни автоматлаштириш.» Ўтган 2023 йилда бизнес ҳамкорларнинг талаби билан «Ахборот технологиялари» ва «Иқтисодиёт» йўналишлари учун «Рособрнадзор» лицензияси олинган эди.
2024 йил август ойида Рособрнадзор филиалга «Электр энергетикаси ва электротехника» йўналиши учун лицензия берган. Лицензия олиш узоқ давом этадиган жараён бўлиб, пухта тайёргарлик кўриш ва барча талабларга жавоб беришни талаб қилади. Мисол учун, филиал ҳужжатларни 2023 йил февраль ойида топширган бўлса, лицензия фақат 2024 йил август ойида олинган.
Эндиликда филиалда бўлажак жаҳон даражасидаги энергетиклар тайёрланади! Абитуриентларни қабул қилиш 2025/2026 ўқув йилига режалаштирилган.
Бундан ташқари, филиал негизида Илғор муҳандислик мактаби (ИЛМ) ташкил этилади. Ёзма таълим магистратура дастурлари бўйича амалга оширилади. Бу қарор филиалнинг кўплаб кўрсаткичлари асосида қабул қилинди. Шунингдек, россиялик экспертлар филиал фаолиятини юқори баҳоладилар, хусусан, унинг фаолияти фан ва олий таълим вазири В. Н. Фалков томонидан эътироф этилди.

Университет науки и технологий «МИСИС» уже более 30 лет готовит инженерных специалистов для ключевых отраслей экономики. В 2018 году был открыт филиал в городе Алмалык Ташкентской области, что вывело сотрудничество на новый уровень, сообщила пресс-служба учебного заведения.
Постановлением Президента Республики Узбекистан в 2018 году филиал начал принимать студентов по трём направлениям: «Горное дело», «Металлургия» и «Автоматизация технологических процессов». В прошлом, 2023 году, по требованию бизнес-партнёров были получены лицензии Рособрнадзора на направления «Информационные технологии» и «Экономика».
В августе 2024 года Рособрнадзор выдал филиалу лицензию на направление «Электроэнергетика и электротехника». Получение лицензий — это длительный процесс, который требует тщательной подготовки и соответствия всем требованиям. Например, филиал подал документы в феврале 2023 года, а лицензия была получена только в августе 2024-го.
Теперь в филиале будут готовить будущих энергетиков мирового уровня! Приём абитуриентов запланирован на 2025/2026 учебный год.
Кроме того, на базе филиала будет создана Передовая инженерная школа (ПИШ). Обучение в ПИШе будет проходить по магистерским программам. Это решение было принято на основе многих показателей филиала. Также эксперты из России высоко оценили работу филиала, в частности, его деятельность была отмечена Министром науки и высшего образования В. Н. Фальковым.