Саида Мирзиёева Лондонда Silk Roads кўргазмасини очиб берди
Лондондаги Британия музейида Silk Roads («Ипак йўллари») кўргазмаси очилди, унда Ўзбекистон музейлари тўпламларидан 14 та экспонат намойиш этилган. Президент ёрдамчиси Саида Мирзиёева у ерда нутқ сўзлади.
Саида Мирзиёева Лондондаги Британия музейида Silk Roads кўргазмасини очди.
«Кўргазмада Ўзбекистон музейларидан тўпланган, бой тарихий ва маданий меросимизни акс эттирувчи нодир, қимматли осори атиқалар намойиш қилинади», — деди у.
Экспозицияда Варахша саройининг Қизил зали деворий расми, қопқоқли оссуарий, суғдий ёзувли кумуш идиш, Кофир қалъадаги кўза ва Самарқанд давлат музей-қўриқхонаси ҳамда Ўзбекистон давлат санъат музейидаги бошқа ноёб археологик топилмалар намойиш этилган.
Кўпгина буюмлар Лондонда биринчи марта намойиш этилган, жумладан, энг қадимги шахмат фигуралари тўпламларидан бири ва Афросиёбдаги «Элчилар зали»даги олти метрли монументал деворий сурат.
«Ишончим комилки, ушбу лойиҳа Ипак йўли тарихи ва маданиятига қизиқувчиларга илҳом бағишлайди, халқлар ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлаш, ривожлантириш йўлидаги умумий саъй-ҳаракатларимизни ифода этади», — деди Мирзиёева.

Саида Мирзиёева открыла выставку Silk Roads («Шёлковые пути») в Британском музее в Лондоне.
«Для меня большая честь принять участие в торжественном открытии уникальной выставки Silk Roads («Шёлковые пути») в Британском музее в Лондоне. Эта выставка представляет редкие и ценные артефакты из музейных собраний Узбекистана, демонстрирующие наше богатое историческое и культурное наследие» — сказала она.
В экспозиции представлены настенная роспись Красного зала дворца Варахша, оссуарий c крышкой, серебряное блюдо с согдийскими надписями, кувшин из Кафыр-калы и другие уникальные археологические находки из Самаркандского государственного музея-заповедника и Государственного музея искусств Узбекистана.
Многие из предметов показаны в Лондоне впервые, включая один из самых древних наборов шахматных фигур и монументальную шестиметровую настенную роспись из «Зала послов» в Афросиабе.
«Уверена, что эта выставка станет источником вдохновения для всех, кто интересуется историей и культурой Шёлкового пути, и станет символом наших общих усилий по укреплению и развитию культурных связей между народами», — отметила Мирзиёева.