Хонанда Жаҳонгир Отажонов «Зеекр Х»да 195 км/соатгача етиб борди ва ижтимоий тармоқларда ўзининг «ютуғи» билан мақтанди
Қўшиқчи Жаҳонгир Отажонов «Зеекр Х»да 195 км/соат тезликда ҳаракатланиб, ўзининг Instagram саҳифасида видео жойлаштирди. ЙҲХХ ҳолатга изоҳ бериб, чора кўришга ваъда берди.
Ижтимоий тармоқларда хонанда Жаҳонгир Отажонов ўзининг Зеекр Х электромобилида 195 км/соат тезликка эришгани акс этган видео тарқалди.
Кадрларда санъаткор бир қўли билан рулни ушлаб, иккинчи қўли билан видеодаги спидометр кўрсаткичларини телефонга ёзиб олаётганини кўриш мумкин.
«Кеча Зеекр қандай тезликда ҳаракатланиши мумкинлигини сўрашди. Келинг, кўрамиз», —дейди у ёзувда. Спидометр 195 км/соат кўрсатганда у тезлигини пасайтиришни бошлайди. «Бошқа уриниб кўрмадим, чунки бу ерда ҳаракат катта. Эҳтимол, 200 км/соатгача тезлашса ҳам бўлади», — деди у.
Ўзбекистон ИИВ ЙҲХБ матбуот хизмати {'} сўровига кўра, қоидабузарга нисбатан чоралар кўрилишини маълум қилди.
Уч кун аввал Жаҳонгир Отажонов туғилган кунига Зеекр автомобили сотиб олганини маълум қилган эди. 29 сентябрь куни у 46 ёшга тўлди.
Эслатиб ўтамиз, 23 сентябрь куни Париждаги бокс бўйича Олимпия ўйинлари чемпиони Асадхўжа Мўйдинхўжаев Тошкент марказида президент совғаси сифатида олинган автомобилда 110 км/соатгача тезликни босиб ўтиб, йўл ҳаракатини бузган эди (шаҳарларда рухсат этилган тезлик - 60 км/соат).
Шу билан бирга, қонун ҳужжатларининг номукаммаллиги ва йўл ҳаракати қоидаларини қўпол равишда бузганлик учун жуда енгил жазолар тобора кўпроқ жамоатчиликнинг норозилигига сабаб бўлмоқда. Жорий ойдаги депутатлар сайлови арафасида партиялар ҳам жавобгарлик чораларини қайта кўриб чиқиш зарурлигига эътибор қарата бошлади.

Певец Джахонгир Отажонов разогнался до 195 км/ч на Zeekr X и похвастался своим «достижением» в соцсетях
Певец Джахонгир Отажонов на Zeekr X разогнался до 195 км/ч и опубликовал видео в своем Instagram. В СБДД прокомментировали ситуацию и обещали принять меры.
В соцсетях распространилось видео, на котором певец Джахонгир Отажонов на своем электрокаре Zeekr X разогнался до 195 км/ч.
На кадрах видно, как артист одной рукой держит руль, а другой записывает на телефон показания спидометра на видео.
«Вчера спрашивали, до какой скорости может разогнаться Zeekr. Давайте посмотрим», — говорит он на записи. Когда спидометр показывает 195 км/ч, он начинает снижать скорость. «Не стал дальше пробовать, потому что здесь большое движение. Наверное, и до 200 км/ч можно разогнаться», — сказал он.
В пресс-службе СБДД МВД Узбекистана на запрос «Взгляд.uz» сообщили, что в отношение нарушителя будут приняты меры.
Три дня назад Жахонгир Отажонов сообщил о покупке автомобиля Zeekr на свой день рождения. 29 сентября ему исполнилось 46 лет.
Напомним, 23 сентября чемпион Олимпийских игр по боксу в Париже Асадхужа Муйдинхужаев нарушил ПДД, разогнавшись в центре Ташкента на автомобиле, полученном в качестве подарка президента, до 110 км/ч (разрешённая скорость в городах — 60 км/ч).
Между тем, несовершенства законодательства и слишком мягкие наказания за грубые нарушения ПДД всё чаще вызывают недовольство общественности. В преддверии выборов депутатов в этом месяце партии также начали обращать внимание на необходимость пересмотра мер ответственности.