Путин яна Мирзиёев билан туғилган кунини нишонлайди
Владимир Путин туғилган кунини ишчи муҳитда кутиб олади — МДҲ раҳбарлари билан учрашади, улар орасида Шавкат Мирзиёев ҳам бўлади. Ўтган туғилган кунида Россия президенти ҳам Ўзбекистон ва Қозоғистон давлат раҳбарлари даврасида бўлди. Кейинроқ Путин президентлар «уч кишига мўлжалланган» деб ҳазиллашди.
Фото: Sputnik / Алексей Никольский
Россия президенти Владимир Путин 7 октябрь куни туғилган кунини нишонлайди. У 72 ёшга тўлади.
Таъкидланишича, Ўзбекистон раҳбари ўзининг туғилган кунини ишчи муҳитда кутиб олади — Ҳамдўстлик раҳбарлари кенгаши йиғилишида иштирок этиш учун Москвага ташриф буюрадиган МДҲ раҳбарлари билан учрашади ва кун давомида бир қатор ишчи учрашувлар ўтказади.
Аввалроқ президент Шавкат Мирзиёев 7-8 октябрь кунлари амалий ташриф билан Москвада бўлиши ҳақида ёзган эдик.
Эслатиб ўтамиз, Россия президенти ўтган туғилган кунини ҳам ишдан ажралмаган ҳолда ўтказган эди. 2023 йил 7 октябрда Путин Қозоғистон орқали Ўзбекистонга Россия газини етказиб беришни бошлаган эди.
Икки давлат раҳбарлари — Шавкат Мирзиёев ва Қасим-Жомарт Тоқаев Россия президентининг Москва яқинидаги қароргоҳига ташриф буюришди. Кейинроқ Путин президентлар «уч кишига» — Тоқаев ва Мирзиёев тушликка қолишганини ҳазиллашди.

Путин снова отметит День рождения с Мирзиёевым
Владимир Путин свой День рождения встретит в рабочей обстановке — увидится с лидерами СНГ, среди которых будет присутствовать Шавкат Мирзиёев. В свой прошлый День рождения президент России также был в кругу глав государств Узбекистана и Казахстана. Позднее Путин шутил, что президенты «сообразили на троих».
Фото: Sputnik / Алексей Никольский
Президент России Владимир Путин 7 октября отмечает День рождения. Ему исполняется 72 года.
Отмечается, что свой день рождения глава государства встретит в рабочей обстановке — увидится с лидерами СНГ, которые прибудут в Москву для участия в заседании совета глав Содружества, и проведет в течение дня ряд рабочих встреч.
Ранее мы писали о том, что президент Шавкат Мирзиёев 7-8 октября посетит Москву с рабочим визитом.
Напомним, в свой прошлый День рождения президент России также провёл без отрыва от работы. В 2023 году 7 октября Путин дал старт поставкам российского газа в Узбекистан через Казахстан.
Лидеры обеих стран — Шавкат Мирзиеев и Касым-Жомарт Токаев — приезжали в подмосковную резиденцию президента России. Позднее Путин шутил, что президенты «сообразили на троих» - Токаев и Мирзиеев остались на обед.