Ўзбекистон ЕКМТга қўшилишни режалаштирмоқда - Транспорт вазирлиги
Ўзбекистон юк ташишни соддалаштириш ва халқаро транспорт тизимига интегратсиялашувга интилмоқда. Шу мақсадда мамлакат 43 та давлатни бирлаштирган EКМТнинг кўп томонлама рухсатномалар тизимига қўшилишни режалаштирмоқда.
Ўзбекистон юк ташишни соддалаштириш ва халқаро транспорт тизимига интегратсиялашувга интилмоқда. Шу мақсадда мамлакат 43 та давлатни бирлаштирган EКМТнинг кўп томонлама рухсатномалар тизимига қўшилишни режалаштирмоқда, дейилади Транспорт вазирлиги хабарида.
Тизим кўп томонлама ҳужжатлар алмашинувини назарда тутади, бу эса автомобилда икки томонлама ва транзит юк ташишни амалга ошириш жараёнини соддалаштиради. Унга Россия, Беларус, Арманистон ва Озарбайжон каби давлатлар киради.
Ўзбекистоннинг тизимга қўшилиши рухсатномага эга ташувчиларга барча иштирокчи мамлакатлар ҳудуди бўйлаб юкларни эркин ташиш имконини беради. Шунингдек, бу Ўзбекистонга халқаро ташувлардан осон фойдаланишни таъминлайди.
Ўзбекистоннинг EКМТ тизимига қўшилиш ғояси ITF, Халқаро автомобиль ташувчилари иттифоқи, шунингдек, Туркия ва Дания каби қатор давлатлар томонидан қўллаб-қувватланди. ИТФ экспертлари Ўзбекистоннинг EКМТ сифат хартияси талабларига мувофиқлигини баҳолайди.
Аввалроқ Ўзбекистон ва Болгария юк ташиш соҳасида ҳамкорликни кенгайтиришга келишиб олган эди. Икки мамлакат транспорт идоралари 2025 йилда автомобилда юк ташувчилар учун ўзаро бериладиган рухсатнома бланкалари сонини 15 баробарга оширишга қарор қилди

Узбекистан планирует присоединиться к ЕКМТ - Минтранс
Узбекистан стремится к упрощению грузоперевозок и интеграции в международную транспортную систему. С этой целью страна планирует присоединиться к системе многосторонних разрешений ЕКМТ, объединяющей 43 государства.
Узбекистан стремится к упрощению грузоперевозок и интеграции в международную транспортную систему. С этой целью страна планирует присоединиться к системе многосторонних разрешений ЕКМТ, объединяющей 43 государства, следует из сообщения Министерства транспорта.
Система предполагает обмен многосторонними документами, что упрощает процесс осуществления двусторонних и транзитных автомобильных грузоперевозок. В неё входят такие страны, как Россия, Беларусь, Армения и Азербайджан.
Вступление Узбекистана в систему позволит перевозчикам, имеющим разрешение, свободно осуществлять перевозки грузов по территории всех стран-участниц. Это также обеспечит Узбекистану упрощённый доступ к международным перевозкам.
Идея присоединения Узбекистана к системе ЕКМТ получила поддержку от ITF, Международного союза автоперевозчиков, а также от ряда стран, включая Турцию и Данию. Эксперты ITF проведут оценку соответствия Узбекистана требованиям хартии качества ЕКМТ.
Ранее Узбекистан и Болгария договорились о расширении сотрудничества в сфере грузоперевозок. Транспортные ведомства двух стран решили увеличить в 15 раз число взаимно выдаваемых бланков разрешений для автоперевозчиков на 2025 год