Ўзбекистон ҳеч қандай ҳарбий тузилмаларга қўшилмайди — Акмал Саидов
Тошкентда бўлиб ўтган Халқаро ҳамкорлик ташаббуслари ҳафталигининг очилишида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов Ўзбекистон ҳарбий тузилмалар ва халқаро мудофаа альянсларида иштирок этиш борасида бетарафлик позициясида қолишини таъкидлади.
Ўзбекистон халқаро мудофаа тузилмалари ва ҳарбий альянсларга қўшилиш масаласида нейтрал позицияни эгаллайди, деди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов.
Саидовнинг таъкидлашича, мамлакат НАТО ёки бошқа ҳарбийлашган бирлашмалар каби ташкилотларга қўшилиш учун ўз суверенитетини чеклаш ниятида эмас.
«Конституциянинг биринчи моддасида Ўзбекистон суверен давлат экани айтилган. Агар гап қандайдир ҳарбийлаштирилган мудофаа тузилмалари ва ташкилотларига аъзо бўлиш ҳақида кетса, йўқ, бунга йўл қўймаймиз.
Ушбу позиция Ўзбекистоннинг Конституцияда мустаҳкамланган ташқи сиёсатининг асосий тамойилларига содиқлигини акс эттиради, унга кўра мамлакат ҳарбий иттифоқлар ва миссиялар масалаларида ўз мустақиллиги ва бетарафлигини сақлаб қолади.
Биз ҳеч қачон ўз йигитларимизни [чет элга] бирон-бир ҳарбий, шу жумладан, тинчликпарвар миссияларни бажаришга юбормаймиз. Бизнинг ҳудудимизда ҳеч қандай хорижий ҳарбий базалар бўлмайди», — деди Саидов.
Евроосиё иқтисодий иттифоқига (ЕОИИ) келсак, Саидов Ўзбекистон ушбу иқтисодий блокка тўлиқ кирмасдан, кузатувчи давлат мақомида қолишга қарор қилганини тушунтирди. Ушбу мақом 2020 йил декабрь ойида ЕОИИга тўлақонли аъзо бўлишнинг афзалликлари ва камчиликлари батафсил таҳлил қилингандан сўнг тақдим этилган.
Бугунги кунда ЕОИИ ҳузуридаги кузатувчи мақомини сақлаб қолиш Ўзбекистон манфаатларига мос келади.
Ўзбекистон Евроосиё мамлакатлари билан иқтисодий интегратсиялашувдан манфаатдор бўлишига қарамай, иқтисодий сиёсат билан боғлиқ қарорларни қабул қилишда мослашувчанлик ва мустақилликни сақлаб қолишни афзал кўради, бу эса суверенитет учун юзага келиши мумкин бўлган хавфларни минималлаштиришга имкон беради.

Узбекистан не будет присоединяться ни к каким военным формированиям — Акмаль Саидов
На открытии Недели международных партнерских инициатив в Ташкенте, первый замспикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, Акмаль Саидов, подчеркнул, что Узбекистан останется на позициях нейтралитета в отношении участия в военных структурах и международных оборонительных альянсах.
Узбекистан занимает нейтральную позицию в отношении присоединения к международным оборонительным структурам и военным альянсам, заявил первый замспикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмаль Саидов.
Саидов заявил, что страна не намерена ограничивать свой суверенитет ради интеграции в такие организации, как НАТО или другие военизированные объединения.
«В первой статье Конституции сказано, что Узбекистан — суверенное государство. Если речь идет о вступлении в какие-либо военизированные оборонительные структуры и организации, то нет, не допускаем.
Эта позиция отражает приверженность Узбекистана основополагающим принципам своей внешней политики, закрепленным в Конституции, согласно которым страна сохраняет независимость и нейтралитет в вопросах военных союзов и миссий.
Мы никогда не будем отправлять наших ребят [за рубеж] для выполнения каких-либо военных миссий, в том числе и миротворческих. На нашей территории не будет никаких иностранных военных баз», — заявил Саидов.
Что касается Евразийского экономического союза (ЕАЭС), Саидов пояснил, что Узбекистан решил остаться в статусе государства-наблюдателя, не вступая в этот экономический блок в полном объеме. Этот статус был предоставлен в декабре 2020 года, после того как был проведен тщательный анализ преимуществ и недостатков полноценного членства в ЕАЭС.
«На сегодняшний день в интересах Узбекистана — сохранение статуса наблюдателя при ЕАЭС.
Несмотря на заинтересованность в экономической интеграции с евразийскими странами, Узбекистан предпочитает сохранять гибкость и независимость в принятии решений, связанных с экономической политикой, что позволяет минимизировать возможные риски для суверенитета.