DataInsight эксперти: «Буюртма бериш пункти — чойхонага қараганда анча қизиқарли бизнес»
Тошкентда 16-17 октябрь кунлари Central Asia Retail Week бўлиб ўтди, унда чакана савдо ва электрон тижоратни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди. DataInsight компанияси вакили Фёдор Вириннинг айтишича, Ўзбекистонда маркетплейслар учун буюртма бериш шохобчаларига талаб фақат ортиб боради.
Тошкентда 16-17 октябрь кунлари «Central Asia Retail Week» халқаро чакана ва электрон тижорат форуми бўлиб ўтди. Экспертлар Ўзбекистонда электрон тижоратни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
DataInsight компанияси вакили Фёдор Вириннинг таъкидлашича, яқин келажакда Ўзбекистонда Россиянинг йирик маркетплейслари учун буюртма бериш пунктларига (ПВЗ) талаб ошади. Улар маҳаллий бозорда фаол интеграцияни давом эттирмоқда.
«Буюртма бериш пункти — чойхонага қараганда анча қизиқарли бизнес»,— деди Вирин.
Мутахассиснинг сўзларига кўра, Тошкент аҳолисининг ярми ҳар ҳафта онлайн харид қилади, харидорлар улуши эса аҳоли умумий сонининг учдан бир қисмини ташкил қилади. Фёдор Вириннинг башоратига кўра, омбор эгалари яқин келажакда ўз капиталини сезиларли даражада оширади.

В Ташкенте 16-17 октября прошёл международный форум ритейла и электронной коммерции Central Asia Retail Week. Эксперты обсудили перспективы развития электронной коммерции в Узбекистане.
Представитель компании DataInsight Фёдор Вирин заявил, что в ближайшее время в Узбекистане вырастет спрос на пункты выдачи заказов (ПВЗ) для крупных российских маркетплейсов. Они продолжают активную интеграцию на местном рынке.
«Пункт выдачи заказов – гораздо более интересный бизнес, чем чайхана», — отметил Вирин.
По словам эксперта, половина населения Ташкента совершает онлайн-покупки каждую неделю, при этом доля покупателей составляет треть от общего числа жителей. Фёдор Вирин прогнозирует, что владельцы складов в ближайшее время значительно увеличат свой капитал.