Етказиб беришнинг кечикиши ва камчиликлар: Рақобат қўмитаси UzAuto харидорларидан компенсация ундириб олди
Рақобатни ривожлантириш қўмитаси томонидан фуқаролардан келиб тушган автомобиллар, уларнинг сифати, етказиб беришдаги кечикишлар, эҳтиёт қисмлар носозликлари, уларни кафолат даврида таъмирлашдаги муаммолар юзасидан 900 га яқин шикоят ижобий ҳал этилди.
Танлов қўмитаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари томонидан жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида фуқаролардан келиб тушган автомобиллар, уларнинг сифати, етказиб беришдаги кечикишлар, эҳтиёт қисмлар носозликлари ва кафолат даврида таъмирлашдаги муаммолар бўйича 900 га яқин мурожаат ижобий ҳал этилди.
Xususan, Навоий вилоятида фуқаро 230 миллион сўмга харид қилинган Tracker-2 русумли автомашинада руль иситиш тизими йўқлигидан шикоят қилган. Натижада фуқарога автосалон томонидан ортиқча олинган 535,4 минг сўм қайтариб берилди.
Хоразм вилоятида фуқарога Gentra автомобили кечикиб етказиб берилган, аммо автосалон бир йил давомида унга пул компенсацияси тўламаган. Натижада аёлдан 850 минг сўм пул компенсацияси ундирилган.
Тошкент вилоятида UzAuto'дан сотиб олинган Damas русумли автомобиль носоз бўлиб, алмаштирилиши керак эди. Ўрганишлар натижасида автомобиль такроран кўрикдан ўтказилиб, қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда янги автомобилга алмаштирилиши таъминланди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил 3 мартдан бошлаб харидорлар автомобилни етказиб бериш муддатини ўтказиб юборганлик учун компенсация олади. Шартномага янги банд қўшилди: товарни топшириш муддатлари бузилган тақдирда харидор дилердан муддати ўтказиб юборилган ҳар бир кун учун товар қийматининг 0,01 фоизи миқдорида пеня ундириш ҳуқуқига эга, бироқ бунда пенянинг умумий суммаси товар қийматининг 5 фоизидан ошмаслиги керак.

Просрочка поставки и дефекты: Комитет по конкуренции взыскал покупателям UzAuto компенсации
Комитет по развитию конкуренции положительно разрешил около 900 жалоб, поступивших от граждан по поводу автомобилей, их качества, задержек поставок, неисправностей запчастей, проблем с их ремонтом в гарантийный период.
Конкурсный комитет и его региональные отделения положительно разрешили около 900 жалоб, поступивших от граждан в январе-сентябре текущего года, по поводу автомобилей, их качества, задержек поставок, неисправностей запчастей и проблем с ремонтом в гарантийный период.
В частности, в Навоийской области гражданин пожаловался на отсутствие рулевого подогрева в купленном автомобиле Tracker-2 за 230 миллионов сумов. В результате гражданину вернули излишне полученные автосалоном 535,4 тысячи сумов.
В Хорезмской области гражданке доставили автомобиль Gentra с опозданием, но автосалон в течение года не выплачивал ей денежную компенсацию. В результате женщине взыскали денежную компенсацию в размере 850 тысяч сумов.
В Ташкентской области приобретённый у UzAuto автомобиль модели Damas оказался неисправен и подлежал замене. В результате исследований был проведён повторный осмотр автомобиля, и обеспечена его замена на новый автомобиль в порядке, установленном законодательством.
Напомним, с 3 марта 2023 года покупатели получают компенсацию за просрочку поставки автомобиля. В договор добавлен новый пункт: в случае нарушения сроков передачи товара покупатель вправе взыскать с дилера пеню в размере 0,01 процента от стоимости товара за каждый день просрочки, но при этом общая сумма пени не должна превышать 5% от стоимости товара.