«Афсуски, бугун дунё шиддат билан парчаланиб кетмоқда» — Шавкат Мирзиёев
Ўзбекистон Президенти Қозон шаҳрида бўлиб ўтган «БРИКС плюс» саммити ялпи сессиясида нутқ сўзлади. Давлатимиз раҳбари бугун дунё шиддат билан парокандаликка юз тутаётганини афсус билан қайд этди.
Фото: Президент матбуот хизмати Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Россиянинг Қозон шаҳрида бўлиб ўтган «БРИКС плюс» форматидаги саммитда нутқ сўзлади.
Давлатимиз раҳбари бугун дунё шиддат билан парчаланиб кетаётгани, уруш ва можаролар кўпайиб, одамларга катта азоб-уқубатлар, чуқур изтироблар ва ўрнини тўлдириб бўлмайдиган талафотлар келтираётганини афсус билан қайд этди.
«Жаҳон иқтисодиёти ва савдосининг парчаланиши тенгсизликни, технологик тафовутни ва протекционизмни кучайтирмоқда. Мамлакатлар ўртасида янги тўсиқлар пайдо бўлмоқда», — деди давлат раҳбари сўзининг аввалида.
Бундай шароитда, деди у, БРИКС тенг ҳуқуқлилик, блокдан ташқарилик, бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш, суверенитет ва ўз ривожланиш йўлини ҳурмат қилиш каби тамойиллар асосида ҳаракат қилиб, кўп томонлама ҳамкорлик ва шерикликнинг нуфузли ва жадал бирлашмасидир.
«Геосиёсий рақобат, миллий худбинлик ва мафкуравий хурофотлардан холи конструктив мулоқот орқали глобал келишувга эришиш бўйича билдирилган даъватларни қўллаб-қувватлайман», — деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Президенти Россиянинг БРИКСга раислиги давомида Ўзбекистон БРИКСнинг Ёшлар саммити ва спорт ўйинларида, юридик ва парламент форумларида, хавфсизлик соҳасидаги юқори даражадаги учрашув ва бошқа тадбирларда иштирок этганини эслатди.
Ўзбекистон, шунингдек, БРИКС тадқиқот гуруҳининг сунъий интеллект бўйича қўшма лойиҳаларида иштирок этиш, ЮНИДО ҳузурида ташкил этилаётган БРИКС ваколатлар марказига, шунингдек, таклиф этилган Инвестиция платформасига қўшилиш ниятида.
Президент транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш, янги трансконтинентал йўлаклар яратиш, ишончли логистика занжирларини шакллантириш, каботаж ташиш тизимини ривожлантириш бўйича БРИКС бўйича шериклар билан яқиндан ишлашга тайёрлигини таъкидлади.
Озиқ-овқат ва энергетика хавфсизлигини таъминлаш, иқлим ўзгаришининг салбий оқибатларини бартараф этиш, соғлиқни сақлаш масалалари бўйича ҳамкорлик муҳим экани таъкидланди.
Бирлашма доирасида ишбилармонлик алоқаларини ривожлантириш ва маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлашни қўллаб-қувватлаб, давлат раҳбари барча манфаатдор мамлакатларни БРИКС Ишбилармонлар кенгашига аъзо бўлиш имкониятини кўриб чиқишни таклиф қилди.
Ўзбекистон раҳбари халқаро терроризм таҳдид ва хатарларига қарши курашиш ҳақида сўз юритар экан, экстремизм мафкурасининг радикаллашуви ва тарқалишининг олдини олишда, энг аввало, ёшлар ўртасида кенг халқаро ҳамкорлик қилиш муҳимлигини таъкидлади.
Яқин Шарқда тобора кучайиб бораётган можаро глобал инқирознинг потенциал ўчоғига айланиб бораётгани, унга қўшни давлатлар ва йирик давлатлар ҳам жалб этилаётгани муносабати билан алоҳида хавотир билдирилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на саммите в формате «БРИКС плюс» в Казани в России, сообщила пресс-служба главы государства.
Глава государства с сожалением отметил, что сегодня мир стремительно идет к расколу, растет число войн и конфликтов, которые приносят людям огромные страдания, глубокую боль и невосполнимые потери.
«Фрагментация мировой экономики и торговли усиливает неравенство, технологический разрыв и протекционизм. Возникают новые барьеры между странами», — подчеркнул глава государства в начале своего выступления.
В этих условиях, отметил он, БРИКС, действуя на основе таких принципов, как равноправие, внеблоковость, учёт интересов друг друга, уважение суверенитета и права на собственный путь развития, выступает в качестве авторитетного и динамичного объединения многостороннего сотрудничества и партнерства.
«Поддерживаю прозвучавшие призывы к достижению глобального компромисса путём конструктивного диалога, свободного от геополитического соперничества, национального эгоизма и идеологической предвзятости», — заявил Шавкат Мирзиёев.
Президент Узбекистана напомнил, что в ходе российского председательства в БРИКС Узбекистан принял участие в Молодёжном саммите и Спортивных играх БРИКС, юридическом и парламентском форумах, встрече высокого уровня в области безопасности и других мероприятиях.
Узбекистан также рассчитывает принять участие в совместных проектах Исследовательской группы БРИКС по искусственному интеллекту, подключиться к создаваемому Центру компетенций БРИКС при ЮНИДО, а также предложенной Инвестиционной платформе.
Президент отметил готовность к тесной работе с партнерами по БРИКС над усилением транспортной взаимосвязанности, созданием новых трансконтинентальных коридоров, формированием надежных логистических цепочек поставок, развитием системы каботажных перевозок.
Подчеркнута важность взаимодействия по вопросам обеспечения продовольственной и энергетической безопасности, преодоления негативных последствий изменения климата, охраны здоровья.
Поддержав развитие деловых контактов и укрепление культурно-гуманитарных связей в рамках объединения, глава государства предложил рассмотреть возможность подключения к Деловому совету БРИКС всех заинтересованных стран.
Говоря о противодействии угрозам и вызовам международного терроризма, глава Узбекистана указал на важность широкого международного сотрудничества для упреждения радикализации и распространения экстремистской идеологии, прежде всего среди молодежи.
Выражена особая обеспокоенность в связи с обостряющимся конфликтом на Ближнем Востоке, который все больше трансформируется в потенциальный очаг глобального кризиса с вовлечением в него соседних стран и крупных держав.