Ўзбекистон «яшил ўсиш» ва барқарор туризмда ўз позициясини мустаҳкамламоқда
Тошкентда «Яшил ўсиш ва барқарор туризм» сессияси бўлиб ўтди. «Ҳамкорлик ташаббуслари ҳафталиги» доирасида ташкил этилган сессияда экспертлар мамлакатнинг экология соҳасидаги саъй-ҳаракатлари ва «яшил» туризмни ривожлантириш бўйича халқаро ҳамкорликни муҳокама қилди.
23 октябрь куни Тошкент шаҳридаги Renessans Hall анжуманлар залида «Ўзбекистонда ҳамкорлик ташаббуслари ҳафталиги» ва «Ўзбекистонда халқаро маданий мерос ҳафталиги» доирасида ташкил этилган «Яшил ўсиш ва барқарор туризм» сессияси бўлиб ўтди. Тадбирда вазирлик ва халқаро ташкилотлар вакиллари, жумладан, Ўзбекистон экология вазири ўринбосари Жусипбек Казбеков, Глобал яшил ўсиш институти (GGGI) офиси раҳбари Аарон Рассел, шунингдек, БМТ ва Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) мутахассислари сўзга чиқдилар, деб хабар қилди Ўзбекистон Республикаси Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги.
Учрашувда Ўзбекистоннинг яшил ўсиш ва барқарор туризм соҳасидаги саъй-ҳаракатларига алоҳида эътибор қаратилди. Жусупбек Казбеков сўнгги уч йилда «Яшил Макон» лойиҳаси доирасида 646 миллион туп дарахт ва буталар экилгани ҳақида гапирди. Бундан ташқари, 14 та янги қўриқланадиган табиий ҳудудлар ташкил этилиб, ўрмон майдонлари 7 фоиздан 8,1 фоизга етказилди. Ўзбекистон, шунингдек, Орол денгизининг қуриган тубида 1,9 миллион гектар майдонда «яшил қопламалар» яратиб, экологик вазиятни яхшилаш устида фаол ишламоқда.
Бундан ташқари, мамлакатнинг бир қатор табиий ҳудудлари ЮНЕСКО ва Рамсар конвенцияси рўйхатига киритилгани, илмий тадқиқотларни ривожлантириш доирасида Марказий Осиё атроф-муҳит ва иқлим ўзгариши университети «Green University» ташкил этилгани қайд этилди. Бошқа давлатлар экспертлари барқарор туризм ва иқлим муҳофазасига бағишланган маърузалар билан иштирок этиб, ушбу мақсадларга эришиш учун халқаро ҳамкорлик муҳимлигини таъкидладилар.
GGGI ва GIZ барқарор қишлоқ хўжалиги ва экологик тоза биноларга инвестицияларни жалб қилишга қаратилган яшил ривожланиш лойиҳаларини амалга оширишда Ўзбекистонга ёрдам беришни давом эттирмоқда.

Узбекистан укрепляет позиции в зеленом росте и устойчивом туризме
В Ташкенте прошла сессия «Зеленый рост и устойчивый туризм». На сессии, организованной в рамках «Недели инициатив сотрудничества», эксперты обсудили усилия страны в области экологии и международное сотрудничество для развития зеленого туризма.
23 октября в конференц-зале Renessans Hall в Ташкенте прошла сессия «Зеленый рост и устойчивый туризм», организованная в рамках «Недели инициатив сотрудничества в Узбекистане» и «Недели международного культурного наследия в Узбекистане». На мероприятии выступили представители министерств и международных организаций, в том числе заместитель министра экологии Узбекистана Жусипбек Казбеков, руководитель офиса Глобального института зеленого роста (GGGI) Аарон Рассел, а также специалисты ООН и Германского общества международного сотрудничества (GIZ), сообщили в Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан.
Особое внимание на встрече было уделено усилиям Узбекистана в области зеленого роста и устойчивого туризма. Жусипбек Казбеков отметил, что за последние три года в рамках проекта «Яшил Макон» было высажено 646 миллионов деревьев и кустарников. Кроме того, создано 14 новых охраняемых природных территорий, а лесные площади увеличены с 7% до 8,1%. Узбекистан также активно работает над улучшением экологической ситуации на высохшем дне Аральского моря, создав там «зеленые покровы» на площади 1,9 млн га.
Кроме того, было отмечено, что ряд природных территорий страны включены в списки ЮНЕСКО и Рамсарской конвенции, а в рамках развития научных исследований создан Центрально-Азиатский университет окружающей среды и изменения климата «Green University». Эксперты из других стран представили доклады, посвященные устойчивому туризму и защите климата, а также подчеркнули важность международного сотрудничества для достижения этих целей.
GGGI и GIZ продолжают оказывать поддержку Узбекистану в реализации проектов зеленого развития, направленных на привлечение инвестиций в устойчивое сельское хозяйство и экологически чистые здания.