20 октябрь куни Тошкентда Women in Tech CCA Awards минтақавий мукофотини топшириш маросими ўтказилди. Тадбир Ўзбекистон, Қозоғистон, Грузия, Қирғизистон, Озарбайжон ва бошқа мамлакатлардан IT соҳасининг етакчи вакиллари, стартаплар асосчилари ва инноваторларни бир жойга тўплади.
TBC Bank конференцияга ҳомийлик қилди ва Women in Tech ташкилоти билан ҳамкорлик меморандумини имзолади. Мукофотнинг асосий мақсади технологияни ҳаётининг иши сифатида танлаган аёлларнинг ютуқларини нишонлаш ва уларни қўллаб-қувватлашдан иборат.
Мукофотга номзодлар ўзларининг етакчилик хусусиятлари, инновацион ёндашувлари ва ижтимоий фаолликларини намоён этдилар. Тўққиз нафар аёл минтақавий мукофот соҳиблари бўлди:
Азиза Неъматова, Apprentice, Cyber Security Club Uzbekistan, ASPIRING TEEN тоифаси;
Назели Тер-Петросян, AI тадқиқотчиси, асос солувчи аъзо ва AI дастурчиси, WOMAN IN WEB3;
Рада Исломова, Wonder Women компанияси бош директори, BEST ALLY;
Камила Даминова, «HEAL» (Соғлиқни сақлаш) МЧЖ бош директори, MOST IMPACTFUL INITIATIVE;
Ламан Алиева, Artificial Intelligence HUB ҳаммуассиси, MOST DISRUPTIVE;
Саломе Кукава, Globalize асосчиси ва бош директори, TECH DIPLOMACY;
Ассел Сейфуллина, Global Green Hub асосчиси, GREENTECH STARTUP;
Нигора Дадабаева, MedTech AI Solutions директори ва асосчиси, LIFETIME ACHIEVEMENT;
Динара Кўжамжарова, Qabi Tech ҳаммуассиси ва техник директори, GLOBAL LEADERSHIP.
Ҳар бир тоифадаги ғолиблар 14 ноябрь куни Парижда ўтказиладиган Women in Tech Global Awards мукофотининг қисқа рўйхатига киритилди.
Аюми Мур Аоки, Women in Tech Global асосчиси ва бош директори, технологиялар олами ҳар бир киши учун чексиз ва тенг имкониятлар яратишини таъкидлади. Ўзбекистон билан ҳамкорлик бу соҳада инновацияларни ривожлантиришга хизмат қилади.
Ўзбекистон финтех-ассоциацияси раиси Наргис Дўстматова, IT Park Университй бош директори Боҳодир Аюпов ва Ўзбекистон IT Community раҳбари Шавкат Каримов ўз тажрибалари билан ўртоқлашиб, технолог аёллар учун миллий ва жаҳон бозорининг истиқболлари ҳақида сўзлаб бердилар.
Рақамли технологиялар вазири маслаҳатчиси Камола Собирова Ўзбекистон ҳукумати ахборот технологиялари соҳасида хотин-қизларни қўллаб-қувватлашда фаол иштирок этаётганини таъкидлади. Уларни рағбатлантириш янги имкониятлар яратиб, муваффақиятга эришишга ёрдам беради.
Women in Tech Uzbekistan директори Анна Амбросевич IT соҳасидаги аёллар сони йилдан-йилга ортиб бораётганини қайд этди. Хотин-қизлар лойиҳалари давлат томонидан қўллаб-қувватланишни талаб қилмоқда.
Women in Tech ташкилоти томонидан Global Awards ва Regional Awards аллақачон дунёнинг еттита йирик минтақасида ўтказилди. Бу йил CCA мукофотлари учун минтақанинг барча мамлакатларидан аризалар келиб тушди.
Келгусида мукофот инновацион ечимлар таклиф қилаётган, технологиялар ривожига салмоқли ҳисса қўшаётган ва келажак авлодлар учун намуна бўлаётган аёлларни эътироф этиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилишда давом этади. Women in Tech гендер тенгликни мустаҳкамлаш ва технология соҳасида аёлларни қўллаб-қувватлаш устида ишламоқда.

20 октября в Ташкенте прошла церемония вручения региональной премии Women in Tech CCA Awards. Мероприятие собрало ведущих представительниц ИТ-сферы, основательниц стартапов и инноваторов из Узбекистана, Казахстана, Грузии, Кыргызстана, Азербайджана и других стран.
TBC Bank выступил спонсором конференции и подписал меморандум о сотрудничестве с организацией Women in Tech Узбекистан. Главная цель премии — отметить успехи и поддержать женщин, выбравших технологии делом своей жизни.
Номинантки премии продемонстрировали лидерские качества, новаторство и социальную активность. Обладательницами региональной премии стали девять женщин:
Азиза Нематова, Apprentice, Cyber Security Club Uzbekistan, категория ASPIRING TEEN;
Назели Тер-Петросян, Al Researcher, Founding Member & Al Developer, WOMAN IN WEB3;
Рада Исламова, CEO Wonder Women, BEST ALLY;
Камила Даминова, General Director LLC «HEAL» (Health Care), MOST IMPACTFUL INITIATIVE;
Ламан Алиева, Co-Founder Artificial Intelligence HUB, MOST DISRUPTIVE;
Саломе Кукава, Founder & CEO Globalize, TECH DIPLOMACY;
Ассель Сейфуллина, Founder Global Green Hub, GREENTECH STARTUP;
Нигора Дадабаева, Director, Founder MedTech AI Solutions, LIFETIME ACHIEVEMENT;
Динара Кожамжарова, Co-Founder, CTO Qabi Tech, GLOBAL LEADERSHIP.
Победительницы в каждой категории вошли в шорт-лист премии Women in Tech Global Awards, который пройдёт 14 ноября в Париже.
Аюми Мур Аоки, основательница и генеральный директор Women in Tech Global, отметила, что мир технологий открывает безграничные и равные возможности для каждого. Сотрудничество с Узбекистаном будет способствовать развитию инноваций в этой сфере.
Наргис Дустматова, председатель финтех-ассоциации Узбекистана, Боходир Аюпов, CEO IT Park University, и Шавкат Каримов, глава IT Community Узбекистана, поделились опытом и рассказали о перспективах национального и мирового рынка для женщин-технологов.
Советник министра цифровых технологий Камола Собирова подчеркнула, что правительство Узбекистана активно участвует в поддержке женщин в сфере информационных технологий. Их поощрение создаёт новые возможности и помогает добиться успеха.
Анна Амброзевич, директор Women in Tech Узбекистан, отметила, что количество женщин в ИТ-сфере увеличивается с каждым годом. Женские проекты требуют государственной поддержки.
Global Awards и Regional Awards от Women in Tech уже прошли в семи крупных регионах по всему миру. В этом году на CCA Awards поступили заявки со всех стран региона.
В дальнейшем премия продолжит служить важной платформой для признания женщин, которые предлагают инновационные решения, вносят значительный вклад в развитие технологий и являются ролевыми моделями для будущих поколений. Women in Tech будет работать над укреплением гендерного равенства и поддержкой женщин в технологической отрасли.