Ўзбекистон парламент сайлови бўлиб ўтди деб эътироф этилди
Ўзбекистон парламентининг қонунчилик (қуйи) палатасига ўтказилган сайловда иштирок этганлар сони 47,62 фоизни ташкил этди, овоз бериш жараёни бўлиб ўтган деб топилди. Беш соат ичида республика бўйлаб сайлов участкаларига қарийб 9,5 миллион киши ташриф буюрди.
Ўзбекистон парламенти Қонунчилик палатасига ўтказилган сайловда иштирок этганлар сони 47,62 фоизни ташкил этганини ва овоз бериш жараёни бўлиб ўтган деб топилганини мамлакат Марказий сайлов комиссияси раисининг ўринбосари Баҳром Қўчқоров брифингда маълум қилди.
Москва вақти билан соат 13:00 га келиб республика бўйлаб сайлов участкаларига қарийб 9,5 миллион киши ташриф буюрганини Қўчқоров таъкидлади. Шу билан бирга, Ўзбекистон сайловчиларининг ягона электрон рўйхатида 20 миллионга яқин сайловчи рўйхатга олинган.
Сайлов ўтказилган деб ҳисобланиши учун рўйхатга олинган сайловчиларнинг камида 33 фоизи жараёнда иштирок этиши керак.
Ўзбекистонда парламент сайлови биринчи марта аралаш сайлов тизими асосида - мажоритар ва пропорционал тизимлар қўшилган ҳолда ўтказилмоқда. Парламент қуйи палатасига 150 нафар депутатнинг 75 нафари бир мандатли сайлов округларидан сайловчилар овози асосида, қолган ярми эса партиявий рўйхатлар асосида сайланади.
Жами 40 мамлакатда 57 та сайлов участкаси очилди.
Сайловда Ўзбекистон Либерал-демократик партияси, Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси, Экология партияси, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ва Ўзбекистон «Адолат» социал-демократик партияси иштирок этмоқда.

Явка на выборах в законодательную (нижнюю) палату парламента Узбекистана составила 47,62%, голосование признано состоявшимся, заявил на брифинге заместитель председателя ЦИК страны Бахром Кучкаров.
К 13:00 мск на избирательные участки по всей республике пришли почти 9,5 млн человек, отметил Кучкаров. При этом в едином электронном списке избирателей Узбекистана на выборы зарегистрировались порядка 20 млн человек.
Чтобы выборы считались состоявшимися, необходимо участие в процедуре 33% зарегистрированных избирателей.
Парламентские выборы в Узбекистане впервые проводят на основе смешанной избирательной системы: мажоритарной и пропорциональной. 75 из 150 депутатов будут избраны в нижнюю палату парламента от одномандатных округов на основе голосов избирателей, другая половина будет избрана по партийным спискам.
Всего в 40 странах открыли 57 избирательных участков.
В выборах участвуют Либерально-демократическая партия Узбекистана, Демократическая партия Узбекистана «Национальное возрождение», Экологическая партия, Народно-демократическая партия Узбекистана и Социал-демократическая партия Узбекистана «Адолат».