Qirgʻiziston bosh vaziri lavozimini tark etdi
Qirgʻiziston bosh vaziri Oqilbek Japarov isteʼfoga chiqdi. Ayrim maʼlumotlarga koʻra, hukumat rahbari ariza yozib, oʻz xohishiga koʻra ketgan.
Foto: Qirgʻiziston hukumati matbuot xizmati
Qirgʻiziston bosh vaziri Oqilbek Japarov lavozimidan ozod etildi. Tegishli farmon prezident tomonidan imzolandi.
Qirgʻizistonning baʼzi ommaviy axborot vositalari Japarov oʻz xohishi bilan chiqib ketgani haqida bayonot yozmoqda.
Japarov ketganidan keyin Qirgʻiziston Vazirlar Mahkamasi isteʼfoga chiqmaydi, deb yozadi “Interfaks” mamlakat prezidenti maʼmuriyatidagi manbalarga tayanib.
Qirgʻiziston bosh vazirining birinchi oʻrinbosari Odilbek Qosimaliyev vazirlar mahkamasi rahbari va prezident administratsiyasi rahbari vazifasini vaqtincha bajaradi.
Agentlikning vazirlar mahkamasidagi manbalari barcha vazirlar oʻz lavozimlarini saqlab qolishini maʼlum qildi.
2021-yil 1-iyundan 12-oktyabriga qadar Akilbek Japarov hukumat raisining oʻrinbosari lavozimida ishlagan. Bu davrda u Iqtisodiyot va moliya vazirligiga ham rahbarlik qilgan. 2021-yil 13-oktyabrdan u hukumat raisi va prezident maʼmuriyatini boshqargan.

Премьер-министр Кыргызстана Акылбек Жапаров освобожден от занимаемой должности. Соответствующий указ подписал президент страны.
Некоторые кыргызские СМИ сообщают, что Жапаров ушел по собственному желанию, написав заявление.
Отставки кабинета министров Кыргызстана после ухода Жапарова не последует, пишет «Интерфакс» со ссылкой на источники в администрации президента страны.
Исполнять обязанности главы кабинета министров и руководителя администрации президента Киргизии временно будет первый вице-премьер Адылбек Касымалиев.
Источники агентства в кабинете министров сообщили, что все министры сохранят свои посты.
С 1 июня по 12 октября 2021 года Акылбек Жапаров занимал должность заместителя председателя правительства. В этот период он также руководил Министерством экономики и финансов. С 13 октября 2021 года он стал председателем правительства и возглавил администрацию президента.