Ortiqxo‘jayev Toshkentda oltita mehmonxona va klinika ochilishini ma’lum qildi
Jahongir Ortiqxo‘jayev prezidentga Toshkentda ochiladigan 6 ta mehmonxona va 1 ta yirik klinika loyihalarini taqdim etdi. “Bu 2, 3 va 4 yulduzli mehmonxonalar. Biz ularni ishga tushirish ustida ish boshladik”, — dedi poytaxtning sobiq hokimi.
Jahongir Ortiqxo‘jayev
O‘zbekiston prezidenti bilan 20-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tadbirkor va Toshkent shahrining sobiq hokimi Jahongir Ortiqxo‘jayev o‘zining kelgusi loyihalari haqida ma’lumot berdi, deb xabar bermoqda “Gazeta.uz”.
U o‘z nutqining avvalida ba’zi biznesmenlar hali ham o‘z faoliyatlarining haqiqiy ko‘rsatkichlarini oshkor qilishdan qo‘rqishini ta’kidladi.
“Hurmatli prezident, ba’zi tadbirkorlar 500 million dollarlik aylanma raqamlarini e’lon qilishdi va siz xursand bo‘ldingiz. Lekin ularning ko‘pchiligining aylanmasi 1 milliard dollar bo‘lsa-da, hali ham qo‘rquvda”, — dedi Ortiqxo‘jayev tinglovchilarni kuldirib.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda yaratilgan sharoitlar tufayli ba’zi kompaniyalar o‘z daromadlarini 5-10 baravar oshirishga muvaffaq bo‘lishdi.
Shuningdek, Ortiqxo‘jayev yagona ekotizim doirasida Toshkent shahrida 1200 o‘rinli oltita yangi mehmonxona ochish rejalarini ma’lum qildi. Gap Wyndham, Hyatt Placye, Fairfiyeld by Marriott, InterContinental va ibis brendlari ostidagi mehmonxonalar haqida ketmoqda.
“Bu 2, 3 va 4 yulduzli mehmonxonalar. Biz ularni ishga tushirish ustida ish boshladik. Kelgusi yil oxirigacha loyihani yakunlashni rejalashtirmoqdamiz”, — dedi u.
Joriy yilning mart oyida bergan intervyusida bloger Jahongir Latipovga bergan intervyusida Ortiqxo‘jayev Mirobod tumanidagi Alfraganus savdo zonasida ochiladigan oltita mehmonxona, jumladan, Holiday Inn Express, Wyndham Garden va Hilton Garden Inn’ni eslatib o‘tgan edi.
Prezident bilan uchrashuvda tadbirkor xorijiy hamkor bilan birgalikda klinika ochish rejalarini ham ma’lum qildi. Buning uchun AQSHning Meyo klinikasi, Klivlend klinikasi va Sedars-Sinay tibbiyot majmuasi kabi dunyodagi eng yirik tibbiyot markazlari bilan muzokaralar olib borildi.
“Uchta klinika ham hamkorlikka roziligini bildirdi. Biz hech bo‘lmaganda bitta klinikadan rozilik olish umidida edik, lekin uchalasi ham O‘zbekistonda ishlash va klinika qurilishida ishtirok etish istagini bildirishdi. Tajriba va kadrlar almashinuvi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, ular universitetlarga o‘qituvchilarni o‘qitish uchun professorlarni yuborishga rozi bo‘lishdi. Yaqin vaqt ichida loyihani boshlashni rejalashtirmoqdamiz”, — dedi Toshkentning sobiq hokimi.
Tadbirkor klinikani loyihalashtirish Xitoyning yirik kompaniyasi tomonidan amalga oshirilayotganini, xorijiy hamkor sifatida esa Klivlend klinikasi ishtirok etishini ma’lum qildi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev bunday klinika “juda zarur” ekanini ta’kidladi.
“Ko‘plab fuqarolarimiz xorijga, Koreya, Isroil va Rossiyaga ketishadi va u yerda o‘z pullarini qoldirishadi. Agar Amerikaning yetakchi klinikalaridan biri bu yerga kelib, mahalliy kadrlarni o‘qitsa, loyihani qo‘llab-quvvatlashga tayyorman”, — dedi davlat rahbari.

В ходе встречи с президентом Узбекистана 20 декабря Джахонгир Артыкходжаев, предприниматель и бывший хоким Ташкента, поделился информацией о своих будущих проектах, передает «Газета.uz».
В начале своего выступления он отметил, что некоторые бизнесмены всё ещё опасаются раскрывать реальные показатели своей деятельности.
«Уважаемый президент, некоторые предприниматели уже озвучили цифры по обороту в размере 500 миллионов долларов, и вы были рады. Но они всё ещё испытывают страх, хотя у многих из них оборот составляет 1 миллиард долларов», — сказал Артыкходжаев, вызвав смех аудитории.
По его мнению, благодаря созданным в стране условиям некоторые компании смогли увеличить свои доходы в 5–10 раз.
Артыкходжаев также сообщил о планах открыть шесть новых гостиниц на 1200 мест в Ташкенте в рамках единой экосистемы. Речь идёт о гостиницах под брендами Wyndham, Hyatt Place, Fairfield by Marriott, InterContinental и ibis.
«Это гостиницы с 2, 3 и 4 звёздами. Мы уже начали работу над их запуском. К концу следующего года мы планируем завершить проект», — заявил он.
В интервью, данном в марте этого года, в интервью блогеру Джахонгиру Латипову, Артыкходжаев упоминал о шести гостиницах, которые будут открыты в торговой зоне Alfraganus в Мирабадском районе, включая Holiday Inn Express, Wyndham Garden и Hilton Garden Inn.
На встрече с президентом предприниматель также сообщил о планах открыть клинику совместно с зарубежным партнёром. Для этого были проведены переговоры с крупнейшими медицинскими центрами мира, расположенными в США, такими как клиника Мейо, Кливлендская клиника и медицинский комплекс Седарс-Синай.
«Все три клиники выразили согласие на сотрудничество. Мы надеялись получить согласие хотя бы одной клиники, но все три выразили желание работать в Узбекистане и участвовать в строительстве клиники. Предусматривается обмен опытом и кадрами. Они также согласились отправить профессоров для обучения преподавателей в университетах. В ближайшее время мы планируем начать проект», — отметил экс-хоким Ташкента.
Предприниматель сообщил, что проектирование клиники осуществляется крупной китайской компанией, а зарубежным партнёром выступит Кливлендская клиника.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что такая клиника «крайне необходима».
«Многие наши граждане уезжают за границу, в Корею, Израиль и Россию, где оставляют свои деньги. Я готов поддержать проект, если одна из ведущих американских клиник придёт сюда и также будет обучать местные кадры», — заявил глава государства.