Ўзбекистон фуқароси “Вагнер” сафига ёллангани учун судланди
Россияда гиёҳванд моддалар савдоси учун судланган Ўзбекистон фуқароси «Вагнер» сафига қўшилган ва 2022 йилдан 2023 йилгача Украинага қарши урушда иштирок этган. Бунинг учун медал билан тақдирланган. Эркак ўз ватанига қайтиб келгач, икки ярим йиллик ахлоқ тузатиш ишларига ҳукм қилинди.
Фото: Иллюстративное
Ўзбекистон фуқароси, 1998 йилда туғилган Шавкат Йўлдошев Россиянинг «Вагнер» хусусий ҳарбий компаниясида хизмат қилгани учун 6 ойга ҳукм қилинди.
Шавкат Россияга мавсумий ишчи сифатида кетган. Дастлаб қурилишда ишлаган, кейин еса гиёҳванд моддаларни сотиш билан шуғулланган. У Россияда гиёҳванд моддалар савдосида айбланиб, 7 йилга озодликдан маҳрум етилган.
Қамоқхонада Шавкатга «Вагнер» сафига қўшилиш таклиф қилинади. У рози бўлади ва 2022 йилдан 2023 йилгача 6 ой давомида вагнерчилар таркибида Россиянинг Украинага қарши урушида қатнашди.
Украинадаги урушда қатнашгани учун собиқ наркотик сотувчиси "Жасорат учун" медали билан тақдирланган.
Шавкат Йўлдошев Ўзбекистонга қайтгач, хусусий ҳарбий компания сафларида ноқонуний хизмат қилгани учун судланган.
Оҳангарон шаҳар суди [ҳужжат таҳририятда мавжуд] собиқ «вагнерчи»ни давлат даромадининг 20 фоизи ушлаб қолинган ҳолда 2 йил 6 ойга ахлоқ тузатиш ишларига ҳукм қилди.

Шавкат Юлдашев, гражданин Узбекистана, родившийся в 1998 году, был осуждён на 6 месяцев за то, что служил в российской частной военной компании «Вагнер».
Шавкат отправился в Россию как сезонный рабочий. Сначала он работал на стройке, а затем занялся продажей наркотиков. За незаконный оборот наркотиков в России его приговорили к 7 годам тюрьмы.
В тюрьме Шавкату предложили вступить в ряды ЧВК «Вагнер». Он согласился и в течение 6 месяцев, с 2022 по 2023 год, участвовал в войне РФ против Украины в составе «вагнеровцев».
За участие в войне в Украине бывшего наркоторговца наградили медалью «За отвагу».
После возвращения в Узбекистан Шавката Юлдашева судили за незаконную службу в рядах частной военной компании.
Ахангаранский городской суд приговорил [документ имеется в распоряжении редакции] бывшего «вагнеровца» к 2 годам и 6 месяцам исправительных работ с удержанием 20% заработка в доход государства.