Қурилишда фирибгарларга қарши кураш: Эскроу-ҳисоблар нима?
Президент Шавкат Мирзиёев кафолатланган эскроу-ҳисоблардан фойдаланган ҳолда уй-жойларни сотиш бўйича янги тизим жорий этилишини маълум қилди. «Взгляд.uz» ушбу янгилик қурилиш ва уйларни сотиб олиш кафолатига қандай таъсир қилишини ўрганди.
Взгляд.uz
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг топшириғига биноан уй-жой сотиб олиш учун эскроу-счётлар жорий этилади, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Таъкидланганидек, бугунги кунда уй-жой қуришга ваъда берган қурувчи билан маблағ киритган улушдорлар ўртасида низолар кескинлашиб, инсофсиз ишбилармонлар томонидан алданиб, одамлар уй-жойсиз, пульсиз қолмоқда.
Янгиликка кўра, қурувчи уйларни сотишни ташкил этиш бўйича банк билан келишиб олади ва ушбу уйларни сотиб олмоқчи бўлган одамлар пулни қурувчига эмас, тўғридан-тўғри бангга беради.
Йиғилган пулларни банклар қурувчига ресурс сифатида ажратади. Бунда банклар уй-жой қурувчи ва харидор ўртасида боғловчи бўғин вазифасини бажариб, уй-жойнинг ўз вақтида ва сифатли қурилиши ҳамда унинг мулкдорга топширилишини кафолатлайди.
Янги тизим бир йил давомида Самарқанд шаҳри, Тошкент шаҳрининг Янгиҳаёт ва Сергели туманларида синовдан ўтказилади.
Ушбу янгилик амалиётда қандай ишлаши мумкин ва нима учун уларнинг жорий этилиши қурилиш нархига таъсир қилади?
Эскроу-ҳисоб (қурилиш соҳасида) — бу қурилаётган уйда квартира сотиб олувчи ва қурувчи ўртасида ҳисоб-китобларни амалга ошириш учун мўлжалланган махсус банк ҳисобварағидир. Харидор ушбу ҳисобвараққа маблағ киритади ва улар муайян вақтгача блокланади (депонирланади). Қурувчи уй лойиҳа декларациясида кўрсатилган белгиланган муддатларга мувофиқ фойдаланишга топширилгандан кейингина пул олиш имкониятига эга бўлади.
Амалиётда бу шуни англатадики, агар қурувчи кўрсатилган жойларда янги турар-жой мажмуасини қурмоқчи бўлса, у аввалгидек қурилишни улушдорлар маблағлари (ДМБ) ҳисобидан молиялаштириш имкониятига дуч келади ва унга лойиҳавий молиялаштиришни тақдим этадиган банкни танлашга мажбур бўлади (бу ҳақда кейинроқ гаплашамиз). Кейинчалик ушбу банк эскроу-ҳисобварақнинг эгасига айланади.
Муҳими шундаки, янги қурилишлар билан боғлиқ ҳолда харидор учун ҳисоб рақамини очиш бепул бўлади, унга хизмат кўрсатиш ва очиш учун эса қурувчи тўлайди. Эскроу-ҳисоб очишнинг стандарт қиймати шартномада кўрсатилган сумманинг 0,7-1% оралиғида ўзгаради. Бу девелопер учун молиявий юкни оширишнинг биринчи нуқтасидир.
Нима учун қурувчи ўз капиталидан эмас, балки лойиҳани молиялаштиришга мажбур бўлади? Ушбу мантиқан тўғри саволнинг жавоби жуда оддий: Ўзбекистонда қурувчилар ўз сармоясига эга эмас (энг йирик қурувчилар бундан мустасно ва ҳатто уларда муомала учун бўш маблағлар улуши жуда паст). Ҳозирги қурилиш - бу харидор квартирани сотиб олаётганда маблағни тўғридан-тўғри ўзининг бўлажак квартирасида ғишт ёки ойна сотиб олишга ўтказадиган жараёндир. Эскроу-счётларни киритиш ушбу жараённи тўғридан-тўғри тақиқлайди.
Лойиҳани молиялаштиришда нима камчилик бор?
Биринчидан, лойиҳани молиялаштириш қиймати банк секторининг ривожланганлиги билан белгиланади ва маҳсулотларга стандарт кредитлар бўйича кўришимиз мумкинки, ставка 22 фоиздан кам бўлиши аниқ эмас. Бу шуни англатадики, сиз объектни қуриш учун ишлатишингиз керак бўлган кредит пуллари жуда қиммат бўлиб, бу якуний маҳсулот қийматига таъсир қилади. Йил бошида қурувчилар учун кредитларнинг катта қиймати ҳақида айтилган эди, айни пайтда муаммо ҳал қилинмаган.
Иккинчидан, ҳозирги вақтда банкларнинг қурувчилар билан ўзаро ҳамкорлиги формати тушунарсиз, чунки амалиётда секюритизация (хавфни камайтириш) учун банк ва қурувчи лойиҳавий молиялаштиришни беришда аниқ бир лойиҳани қуриш учун лойиҳа компаниясини (SPV [ингл. special-purpose vehicle] - махсус мақсадларга мўлжалланган компания) ташкил этадилар. Айни пайтда Ўзбекистон тараққиётида бундай компанияларни ташкил этиш бўйича тажриба йўқ. Учинчидан, менга маълум бўлишича, ҳозирги вақтда бизда лойиҳани молиялаштириш ва лойиҳа компанияларини ташкил этиш қоидалари бўйича қонунчилик базаси мавжуд эмас.

По поручению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева введут эскроу-счета для покупки жилья, сообщила пресс-служба главы государства. Глава аналитической группы Commonwealth Partnership Uzbekistan Алексей Летуновский прокомментировал нововведение.
Отмечалось, что в настоящее время между застройщиком, обещавшим построить жилье, и дольщиками, вносившими деньги, обостряются споры, люди остаются без крова и денег, обманутые нечестными дельцами.
Согласно нововведению, застройщик будет договаривать с банком об организации продажи домов, а люди, желающие купить эти дома, будут передавать деньги непосредственно банку, а не застройщику.
Собранные деньги банки будут выделять застройщику в качестве ресурса. При этом банки выступают связующим звеном между застройщиком и покупателем, гарантируя своевременное и качественное строительство жилья и сдачу его собственнику.
«Новая система будет апробирована в течение одного года в городе Самарканде, Янгихаётском и Сергелийском районах Ташкента», — говорилось в сообщении.
Как данное нововведение может работать на практике и почему их введение повлияет на стоимость строительства?
Эскроу-счет (в строительной отрасли) – это специальный банковский счет, предназначенный для проведения расчетов между покупателем квартиры в строящемся доме и застройщиком. Покупатель вносит средства на этот счет, и они блокируются (депонируются) до определенного момента. Застройщик получает доступ к деньгам только после того, как дом будет введен в эксплуатацию в соответствии с установленными сроками, указанными в проектной декларации.
На практике это означает, что, если застройщик хочет построить новый жилой комплекс в указанных локациях, он столкнется с невозможностью финансировать строительства за счет средств дольщиков (ДДУ), как это было ранее, а будет вынужден выбрать банк, который будет представлять ему проектное финансирование (про него мы поговорим позднее), объясняет Летуновский. «В дальнейшем данный банк и становится держателем эскроу-счета», — добавил он.
Важно, что в случае с новостройками вероятнее всего открытие счета для покупателя будет бесплатным, а за его обслуживание и открытие заплатит застройщик. Стандартная стоимость открытия эскроу-счета варьируется в пределах 0,7—1% указанной в договоре суммы. Это первый пункт увеличения финансовой нагрузки для девелопера.
Почему застройщик будет вынужден брать проектное финансирование, а не будет строить из собственного капитала? Ответ на данный, вполне логичный вопрос, довольно прост: застройщики в Узбекистане не имеют собственного капитала (исключение составляют крупнейшие застройщики, и даже у них доля свободных для оборота средств крайне низкая). Стройка сейчас – это процесс, при котором покупатель, покупая квартиру, фактически передает средства напрямую на покупку кирпичей или стекол в своей же будущей квартиры. Введение эскроу-счетов напрямую запрещает данный процесс.
Что же не так с проектным финансированием?
Во-первых, стоимость проектного финансирования будет определяться развитостью банковского сектора, а как мы видим по стандартным кредитам продуктам, ожидать ставку менее 22% точно не стоит. Это означает, что кредитные деньги, которые ты фактически обязан использовать для строительство объекта, являются крайне дорогими, что влияет на стоимость конечного продукта. О большой стоимости кредитов для застройщиков, говорилось в начале года, на данный момент проблема не решилась.
Во-вторых, на данный момент не понятен формат взаимодействия банков с застройщиками, так как на практике для секьюритизации (снижению рисков) при выдаче проектного финансирования банк и застройщик создают проектную компанию (SPV [от англ. special-purpose vehicle] — компания специального назначения) под строительство конкретного проекта. Опыта по созданию подобных компаний в девелопменте Узбекистана на данный момент нет. В-третьих, насколько мне известно, на данный момент мы не имеем законодательной базы по правилам выдачи проектного финансирования и по созданию проектных компаний.