Таниқли ўзбек микробиологи иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатишда микробларнинг асосий роли ҳақида гапирди
Тошкентда 2-4 октябрь кунлари бўлиб ўтаётган «Креатив иқтисодиёт» конференциясида микробиолог ва Ўзбекистон-Хитой лабораторияси раҳбари Дилфуза Эгамбердиева микробиология соҳасидаги илмий ютуқлардан фойдаланиш экологик муаммоларни ҳал қилишга сезиларли ҳисса қўшиши мумкинлигини айтди.
Фото: weproject.media
Иштирокчилар ижтимоий ва экологик муаммоларни ҳал қилишда ижодий соҳалар янада барқарор келажак яратишга қандай ёрдам бериши мумкинлигини муҳокама қилдилар.
Маърузачилардан бири таниқли микробиолог, Ўзбекистон Миллий университети қошидаги Ўзбекистон-Хитой лабораторияси мудири Дилфуза Эгамбердиева бўлганини алоҳида таъкидлаш жоиз. У илмий тадқиқотлар, хусусан, микробиология соҳасидаги барқарор амалиётларни қандай қўллаб-қувватлаши ва атроф-муҳит самарадорлигини ошириши ҳақида ўз тажрибаси билан ўртоқлашди.
Эгамбердиева иқлим ўзгаришини юмшатиш ва деградацияга учраган ерларни тиклашда микробларнинг асосий ролини таъкидлади. У микробиология соҳасидаги илм-фан ютуқларидан фойдаланиш экологик муаммоларни ҳал қилишга сезиларли ҳисса қўшиши мумкинлигини, бу илм-фанни ижодий иқтисодиёт ва барқарор ривожланишнинг муҳим қисмига айлантираётганини таъкидлади.
Хулоса қилиб айтганда, маърузачилар «ҳақиқий барқарор келажак»ни яратиш учун маданий, иқтисодий ва илмий ёндашувларни уйғунлаштириш муҳим деган хулосага келишди. Сўзга чиққанлар, шунингдек, барқарор ҳамжамиятларни барпо этиш, маданий меросни асраб-авайлаш, иқлим ўзгариши ва ижтимоий инклюзия билан боғлиқ долзарб муаммоларни ҳал қилишда ижодий индустриялар марказий рол ўйнайдиган келажакни тасаввур қилдилар.

На Конференции по креативной экономике, проходящей в Ташкенте 2-4 октября, состоялась пленарная сессия под названием «Креативность и устойчивость – видения мира, работающего для людей и планеты», которая объединила влиятельных лидеров в области креативных индустрий, устойчивого развития и науки.
Участники обсудили, как креативные индустрии могут способствовать созданию более устойчивого будущего, решая при этом социальные и экологические проблемы.
Стоит отметить, что одним из спикеров была известный микробиолог и руководитель Узбекско-китайской лаборатории при Национальном университете Узбекистана Дильфуза Эгамбердиева. Она поделилась своим опытом о том, как научные исследования, в частности в области микробиологии, могут поддерживать устойчивые практики и улучшать экологические показатели.
Эгамбердиева выделила ключевую роль микробов в смягчении последствий изменения климата и восстановлении деградированных земель. Она подчеркнула, что использование научных достижений в области микробиологии может существенно способствовать решению экологических проблем, что делает науку важной частью креативной экономики и устойчивого развития.
В заключение спикеры пришли к выводу, что важно сочетать культурные, экономические и научные подходы для создания «по-настоящему устойчивого будущего». Спикеры также представили будущее, в котором креативные индустрии играют центральную роль в создании устойчивых сообществ, сохранении культурного наследия и решении насущных проблем изменения климата и социальной инклюзии.