Ўзбекистонда мобил алоқа хизматлари учун акциз солиғи бекор қилиниши режалаштирилмоқда
Ўзбекистонда 1 январдан бошлаб мобил алоқа хизматлари учун акциз солиғи бекор қилинади. Айрим тамаки маҳсулотларига солиқ 3 баробар оширилади, маҳаллий алкоголь маҳсулотларига акциз солиғи оширилади, импорт маҳсулотларига эса акциз солиғи пасайтирилади.
Ўзбекистон Иқтисодиёт ва молия вазирлиги буджетнома лойиҳасида 2025−2027 йилларга мўлжалланган солиқ сиёсатининг асосий йўналишларини тақдим этди.
Мобил алоқа
1 январдан бошлаб мобил алоқа учун акциз солиғи бекор қилиниши режалаштирилган. Ушбу қадам биринчи марта 2021 йил февраль ойида эълон қилинган, 2023 йилда амалга оширилиши керак эди, аммо кейинчалик ҳукумат уни сақлаб қолишга қарор қилди.
2023 йилда жорий этилган айланма солиғининг қатъий белгиланган ставкаларини ошириш режалаштирилган. Улар 2026 йил 1 январгача амал қилади.
Газланган ичимликлар
1 апрелдан акциз солиғини таркибида шакар бўлган барча алкоголсиз ичимликларга татбиқ этиш таклиф этилди. Газсиз ширин чой, мева шарбатлари, саноат усулида ишлаб чиқарилган компотлар ва таркибида шакар бўлган бошқа газсиз ширин ичимликларга (морс, лимонад, квас) 1 литр учун 500 сўм миқдорида акциз солиғи белгилаш таклиф этилмоқда.
Таркибида ширинлаштирувчи ёки таъм берувчи-хушбўй моддалар бўлган газланган ва газланмаган ичимликларга акциз солиғини 1 литри учун амалдаги 500 сўмдан 300 сўмгача пасайтириш таклиф этилмоқда. Гап шакар ўрнига шакар ўрнини босувчи парҳез газланган ичимликлар ҳақида кетмоқда.
Тамаки маҳсулотлари
1 январдан бошлаб бошқа тамаки маҳсулотларига акциз солиғини ошириш таклиф этилмоқда: таркибида никотин бўлган суюқликка (вейплар учун) деярли 3 баравар - 1 мл учун 2000 сўм (670 сўм ўрнига), сигараларга - 20 минг сўм (6400 сўм ўрнига), иситиладиган тамакига - 1 кг учун 450 минг сўм (382 минг ўрнига), чекиладиган тамакиларга - 1 кг учун 600 минг сўм (382 минг ўрнига).

Министерство экономики и финансов Узбекистана в проекте бюджетного послания представило основные направления налоговой политики на 2025−2027 годы.
Мобильная связь
С 1 января акциз на мобильную связь планируется отменить. Впервые этот шаг был анонсирован в феврале 2021 года, при этом сделать это предполагалось в 2023 году — однако позже правительство решило сохранить его.
Фиксированные ставки налога с оборота, введённые в 2023 году, планируется увеличить. Они будут действовать до 1 января 2026 года.
Газированные напитки
С 1 апреля акцизный налог предложено распространить на все безалкогольные напитки с содержанием сахара. Акцизный налог в размере 500 сумов за 1 литр предлагается установить на негазированные сладкие чаи, фруктовые соки, компоты, произведённые промышленным способом, и другие негазированные сладкие напитки, содержащие сахар (морсы, лимонады, квас).
Акцизный налог на газированные и негазированные напитки, содержащие подслащивающие или вкусо-ароматические вещества, предлагается снизить с текущих 500 до 300 сумов за 1 литр. Речь идёт о диетических газированных напитках, где вместо сахара используется сахарозаменитель.
Табачные изделия
С 1 января предлагается повысить акцизы на другие табачные изделия: на никотиносодержащая жидкость (для вейпов) почти в 3 раза — до 2000 сумов за 1 мл (вместо 670 сумов), сигары — 20 тысяч сумов за штуку (вместо 6400 сумов), нагреваемый табак — 450 тысяч сумов за 1 кг (вместо 382 тысяч), курительные табаки — 600 тысяч сумов за 1 кг (вместо 382 тысяч).