Президент бош вазир лавозимига Абдулла Ариповни номзод этиб кўрсатди
Шавкат Мирзиёев Қонунчилик палатаси йиғилишида бош вазир лавозимига амалдаги ҳукумат раҳбари Абдулла Арипов номзодини тақдим этди. Абдулла Арипов юқори ташкилотчилик қобилиятига эга ва ижро ҳокимияти тизимида катта тажрибага эга раҳбар сифатида таърифланди.
Аввалроқ хабар берганимиздек, Шавкат Мирзиёев Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг бош вазир лавозимига номзодни кўриб чиқиш ва Вазирлар Маҳкамасининг келгуси 5 йилга мўлжалланган ҳаракатлар дастурини муҳокама қилиш бўйича йиғилишида иштирок этмоқда эди.
Давлат раҳбари амалдаги бош вазир Абдулла Арипов номзодини тақдим этди. Президент Янги Ўзбекистон янги парламент билан бирга ўз тараққиётининг ҳал қилувчи босқичига қадам қўяётганини таъкидлади. Янги даврда эски талаб ва стандартлар асосида иш юритиш мумкин эмаслиги алоҳида қайд этилди.
Шу муносабат билан ҳукумат ўз фаолиятини бутунлай янги асосда ташкил этиши лозим ва бунинг учун унга кучли раҳбар, яъни бош вазир керак.
Давлат раҳбари бу масалани пухта ўйлаб кўргани ва Ўзбекистон Республикаси Бош вазири лавозимига Абдулла Ниғматович Арипов номзодини кўрсатиш тўғрисида қарор қабул қилганини маълум қилди.
Абдулла Арипов юқори ташкилотчилик қобилиятига эга, ижро ҳокимияти тизимида чуқур билим ва тажрибага эга, ҳамда ўз масъулиятини доимо англайдиган шахс сифатида таърифланди.
Ушбу номзод ҳукумат олдида турган кенг кўламли ва мураккаб вазифаларни ҳал этишда Вазирлар Маҳкамаси фаолиятини самарали ташкил эта олишига, Вазирлар Маҳкамаси аъзолари, вазирлик ва идоралар раҳбарларини ягона мақсад сари бирлаштиришига ишонч билдирилди.
Президент Абдулла Арипов номзодини депутатлар муҳокамасига ҳавола этди.
Абдулла Арипов 2016 йилдан бери Ўзбекистон ҳукуматини бошқариб келмоқда. 2020 йил бошида мамлакатда ўтказилган парламент сайловлари натижаларига кўра, у яна ҳукумат раҳбари лавозимига номзод этиб кўрсатилган эди. Парламентдаги овоз беришдан сўнг Абдулла Арипов Вазирлар Маҳкамасини бошқаришни давом эттирди.

Ранее мы писали, что Шавкат Мирзиёев принимает участие в заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса по рассмотрению кандидатуры на должность премьер-министра и обсуждению программы действий Кабинета министров на ближайшие 5 лет.
Глава государства представил кандидатуру Абдуллы Арипова, действующего премьер-министра. Президент отметил, что вместе с новым парламентом Новый Узбекистан вступает в решающий этап своего развития. Подчеркнуто, что в эту новую эпоху невозможно работать по старым требованиям и стандартам.
В связи с этим правительство должно организовать свою деятельность на совершенно новой основе, и для этого ему необходим сильный лидер, то есть премьер-министр.
Глава государства заявил, что тщательно обдумал этот вопрос и принял решение выдвинуть кандидатуру Абдуллы Нигматовича Арипова на должность премьер-министра Республики Узбекистан.
Абдулла Арипов был охарактеризован как руководитель с высокой организаторской способностью, обладающий глубокими знаниями и опытом работы в системе исполнительной власти, а также человек, который всегда осознаёт свою ответственность.
Выражена уверенность в том, что данный кандидат сможет эффективно организовать деятельность Кабинета министров в решении масштабных и сложных задач, стоящих перед правительством, объединить членов Кабинета министров, руководителей министерств и ведомств для достижения единой цели.
Президент представил кандидатуру Абдуллы Арипова на обсуждение депутатам.
Абдулла Арипов возглавлял правительство Узбекистана с 2016 года. По результатам парламентских выборов в стране в начале 2020 года он вновь был выдвинут на пост главы правительства. После голосования в парламенте Абдулла Арипов продолжил возглавлять Кабинет министров.
UPD: Абдуллу Арипова утвердили на должность Премьер-министра Республики Узбекистан посредством голосования.