«Медгородок» номи билан машҳур бўлган Саидазиз Саидалиев иши бўйича ҳукм ўзгаришсиз қолдирилди
Апелляция суди биринчи инстанция судининг Саидазиз Саидалиев ва бошқаларга нисбатан чиқарган ҳукмини ўз кучида қолдирди. Жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман судининг қарори билан Саидазиз Саидалиев ва яна 22 киши 5 йилдан 20 йилгача муддатга озодликдан маҳрум этилди. Товламачилик иши бўйича яна 13 нафар маҳкумнинг шикоятлари ҳам рад этилди.
Тошкентдаги апелляция инстанцияси суди Саидазиз Саидалиевнинг («Саидазиз медгородок») ҳукмини ўзгаришсиз қолдирди.
Юнусобод туман судининг 2024 йил 5 августдаги ҳукмидан норози бўлган Саидазиз Саидалиев ва яна 13 киши апелляция шикояти берди. 27 ноябрь куни жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар суди ҳайъатининг апелляция инстанцияси ишни кўриб чиқиб, ажрим чиқарди.
Ажримга кўра, биринчи инстанция судининг ҳукми ўзгаришсиз қолдирилиб, Саидазиз Саидалиев ва яна 13 нафар фуқаронинг апелляция шикоятлари қаноатлантирилмай қолдирилган.
Жиноят ишлари бўйича Юнусобод туман судининг 2024 йил 5 августдаги ҳал қилув қарори билан Саидазиз Саидалиев товламачилик, фирибгарлик, жиноий уюшма тузиш, жиноий йўл билан олинган даромадларни легаллаштириш, безорилик каби жиноятларда айбдор деб топилди. У 20 йилга озодликдан маҳрум этилди.
Ундан ташқари яна 22 киши турли муддатга озодликдан маҳрум этилди. Маҳкумлардан 2 нафари ахлоқ тузатиш ишларига, 3 нафари эса озодликни чеклашга ҳукм қилинди. Бир судланувчи содир этган жинояти учун жавобгарликка тортиш муддати ўтиши муносабати билан жазодан озод қилинди.
Бундан ташқари, 16 нафар айбланувчига жабрланувчига етказилган моддий зарарни қоплаш, Саидазиз Саидалиев томонидан жиноий йўл билан олинган даромадларни легаллаштириш натижасида қўлга киритилган мол-мулкдан ушбу мақсадларда фойдаланиш мажбурияти юклатилади.

Апелляционная инстанция суда в Ташкенте оставила без изменений приговор Саидазизу Саидалиеву («Саидазизу медгородку»).
Саидазиз Саидалиев и еще 13 человек, недовольные приговором Юнусабадского районного суда от 5 августа 2024 года, подали апелляционную жалобу. Сегодня, 27 ноября, апелляционная инстанция коллегии Ташкентского городского суда по уголовным делам рассмотрела дело и вынесла определение.
Согласно определению, приговор суда первой инстанции остался без изменения, а апелляционные жалобы Саидазиза Саидалиева и еще 13 человек оставлены без удовлетворения.
Решением Юнусабадского районного суда по уголовным делам от 5 августа 2024 года Саидазиз Саидалиев был признан виновным в таких преступлениях, как вымогательство, мошенничество, организация преступного сообщества, легализация доходов, полученных преступным путем, хулиганство. Его приговорили к 20 годам лишения свободы.
Кроме него, еще 22 человека были лишены свободы на разные сроки. Двое осужденных были приговорены к исправительным работам, трое — к ограничению свободы. Один подсудимый был освобожден от наказания в связи с истечением срока привлечения к ответственности за совершенное преступление.
Кроме того, 16 обвиняемым придется возместить материальный ущерб, причиненный потерпевшим, а имущество, приобретенное Саидазизом Саидалиевым в результате легализации доходов, полученных преступным путем, будет использовано для этих целей.