Oʻzbekistonda Aqtauning sobiq hokimi Timur Sadvakasov qoʻlga olindi
Xalqaro qidiruvda boʻlgan Aqtau shahar hokimining sobiq oʻrinbosari Timur Sadvakasov Oʻzbekistonda qoʻlga olindi. Sobiq amaldor Qozogʻistonning Qirgʻiziston bilan chegarasini noqonuniy kesib oʻtgan, soʻngra Oʻzbekistonga noqonuniy oʻtgan va u yerda chegarachilar tomonidan qoʻlga olingan.
Xalqaro qidiruvga berilgan Qozogʻistonning Aqtau shahri hokimining sobiq oʻrinbosari Timur Saidvaqosov Oʻzbekistonda qoʻlga olindi.
Endi Saidvaqosov 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum etilishi mumkin — Oʻzbekistonda davlat chegarasini noqonuniy kesib oʻtish maqsadida bir guruh shaxslar bilan oldindan til biriktirganlik uchun shunday jazo koʻzda tutilgan.
Hokim oʻrinbosari Shimoliy Qozogʻiston viloyatida “Обуховское” nodir metallar konini oʻzlashtirayotgan “Тиолайн” kompaniyasi faoliyati bilan bogʻliq korrupsiya jinoyatlarida gumon qilinmoqda. Tergov versiyasiga koʻra, korxona aksiyadorlaridan biri — Viktor Dolgalev oʻz biznesida qonunbuzarliklarga yoʻl qoʻygan, jumladan, noqonuniy tadbirkorlik bilan shugʻullangan va yer qaʼridan oʻzboshimchalik bilan foydalangan.
Avvalroq sud Dolgalyovni oqlagan, biroq koʻp oʻtmay hukm bekor qilinib, ish boshqa viloyatga qayta koʻrib chiqish uchun yuborilgandi. Tergov versiyasiga koʻra, tadbirkor oʻz muammolarini amaldorlar, jumladan, Saidvaqosov yordamida hal qilgan. Hokim oʻrinbosari firibgarlik va pora berishga undashda ayblanmoqda.

Бывший заместитель акима казахстанского города Актау Тимур Саидвакосов, объявленный в международный розыск, был задержан в Узбекистане.
Теперь Саидвакосову грозит от 5 до 10 лет лишения свободы — в Узбекистане за предварительный сговор с группой лиц с целью незаконного пересечения государственной границы предусмотрено такое наказание.
Заместитель акима подозревается в коррупционных преступлениях, связанных с деятельностью компании «Тиолайн», которая разрабатывает месторождение редких металлов «Обуховское» в Северо-Казахстанской области. По версии следствия, один из акционеров предприятия — Виктор Долгалев — допустил нарушения закона в своем бизнесе, в том числе занимался незаконным предпринимательством и самовольно пользовался недрами.
Ранее суд оправдал Долгалева, но вскоре приговор был отменен, а дело направлено на новое рассмотрение в другой области. По версии следствия, бизнесмен решал свои проблемы с помощью чиновников, в том числе и Саидвакосова. Заместитель акима обвиняется в мошенничестве и подстрекательстве к даче взятки.