1 сентябрдан бошлаб ЙҲҚ жарималари бўйича онлайн тарзда шикоят қилиш мумкин бўлади
Сентябрь ойидан бошлаб ягона давлат хизматлари портали орқали йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун белгиланган жарималар устидан электрон тарзда шикоят қилиш мумкин бўлади. Апелляция кўриб чиқилаётган вақтда жаримани чегирма билан тўлаш муддати тўхтатилмайди.
Фуқаролар 1 сентябрдан бошлаб Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали йўл ҳаракати қоидаларини бузиш ҳолатлари юзасидан қабул қилинган қарорлар юзасидан Давлат Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизматига сўров юборишлари мумкин бўлади.
Бу Вазирлар Маҳкамасининг йўл ҳаракати қоидаларини бузиш ҳолатлари юзасидан қабул қилинган қарорлар ва юборилган билдиришномалар юзасидан Давлат йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати органларига электрон мурожаатлар бўйича маъмурий регламентни тасдиқлаш тўғрисидаги қарорида назарда тутилган.
Маъмурий регламентга кўра, аризачи ЯИДХП орқали апелляция юборади ва далилларни илова қилиш ҳуқуқига эга.
Шуни таъкидлаш керакки, мурожаатни кўриб чиқиш вақтида чегирма билан жарима тўлаш муддати тўхтатилмайди.
Умумий қоидага кўра, аризани кўриб чиқиш муддати 5 кун. Агар қўшимча ўрганиш талаб этилса, ариза 10 кун ичида кўриб чиқилади.

С 1 сентября граждане смогут направлять обращения в Государственную службу безопасности дорожного движения касательно вынесенных решений о нарушениях правил дорожного движения через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Это предусмотрено постановлением Кабинета министров об утверждении административного регламента электронных обращений в Государственную службу безопасности дорожного движения, связанных с вынесенными решениями и направленными уведомлениями о нарушениях ПДД.
Согласно административному регламенту, заявитель направляет обращение через ЕПИГУ и имеет право приложить доказательства.
Важно отметить, что при рассмотрении обращения срок для оплаты штрафа со скидкой не приостанавливается.
По общим основаниям срок рассмотрения обращения составляет 5 дней. Если требуется дополнительное изучение, обращение рассматривается в течение 10 дней.
Ответ на обращение также направляется через ЕПИГУ. Повторное обращение в этом случае не рассматривается.