Ўзбекистонда баданга енгил шикаст етказганлик учун жазо енгиллаштирилади
Олий Мажлис Сенати қонунни маъқуллади, унга кўра баданга енгил шикаст етказиш Жиноят кодексидан Маъмурий жавобгарлик кодексига ўтказилади. Шунингдек, янги саралаш мезонлари қўшилади ва ярашув институтига кирувчи маъмурий ҳуқуқбузарликлар доираси кенгайтирилади.
Фото: Олий Мажлис Сенати
Олий Мажлис Сенати Жиноят кодекси ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларга ўзгартишлар киритиш бўйича қонунни маъқуллади. Бу ҳақда парламент юқори палатаси матбуот хизмати хабар берди.
Ўзгартишларга кўра, оғир оқибатларга олиб келмасдан, баданга енгил шикаст етказиш билан боғлиқ жиноят жиноят тоифасидан маъмурий ҳуқуқбузарлик таркибига ўтказилади. Шунингдек, янги саралаш мезонлари қўшилади ва ярашув институтига кирувчи маъмурий ҳуқуқбузарликлар доираси кенгайтирилади.
Мазкур қонун фуқароларнинг тинч ва фаровон ҳаётини таъминлаш, мамлакатдаги жиноятчилик билан боғлиқ вазиятни яхшилаш ва маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишлар бўйича ярашув институти имкониятларини кенгайтиришга қаратилган, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Олий Мажлис сенаторлари «Энергияни тежаш, ундан оқилона фойдаланиш ва энергия самарадорлигини ошириш тўғрисида»ги қонунни маъқуллаган эди. Шунингдек, энергия тежаш ва энергия самарадорлиги талабларини бузганлик ва ресурсларни ортиқча сарфлаганлик учун жавобгарлик белгиланиши назарда тутилган.

Сенат Олий Мажлиса одобрил закон, вносящий изменения в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности. Об этом сообщает пресс-служба верхней палаты парламента.
Согласно изменениям, преступление, связанное с лёгким телесным повреждением без серьёзных последствий, будет переведено из разряда уголовных в административные правонарушения. Также будут добавлены новые квалифицирующие признаки и расширен круг административных правонарушений, подпадающих под институт примирения.
Этот закон направлен на создание мирной и благополучной жизни для граждан, на улучшение криминогенной ситуации в стране и на расширение возможностей института примирения в делах об административных правонарушениях, говорится в сообщении.
Напомним, что ранее сенаторы Олий Мажлиса одобрили закон «Об экономии энергии, ее рациональном использовании и повышении энергоэффективности». Также предусматривается установление ответственности за нарушение требований энергосбережения и энергоэффективности и чрезмерное расходование ресурсов.м