Қўқонда сўнгги уч йилда қурилган 17 та кўп қаватли уй етарли эмас — Мирзиёев
Қувадаги учрашувда Ўзбекистон Президенти ҳозирда «Янги Ўзбекистон» лойиҳасини қуриш учун турли шаҳарлардан ер ажратилаётгани, бироқ Қўқон, Марғилон каби шаҳарлар ва вилоят марказларидаги маҳаллалар аввалгидек қолаётганини таъкидлади. Унга кўра, уч йил ичида Қўқон шаҳрида бор-йўғи 17 та кўп қаватли уй қурилган.
Қўқон шаҳрида сўнгги уч йилда қурилган 630 ўринга мўлжалланган 17 та кўп қаватли уй етарли эмаслиги маълум бўлди. Бу ҳақда Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев жума куни Қувада бўлиб ўтган йиғилишда маълум қилди, деди унинг матбуот котиби Шерзод Асадов.
«Ҳозирги кунда “Янги Ўзбекистон” лойиҳасини қуриш учун турли шаҳарлардан ер ажратилмоқда. Аммо Қўқон, Марғилон каби шаҳарлар ва вилоят марказларидаги маҳаллалар аввалгидек қолмоқда», — деди президент.
Шу боис «Янги Ўзбекистон» лойиҳасини микрораёнларга ўтказишга қарор қилинди.
Бунда уларда 7-10 қаватли уйлар қуриш учун шаҳар ва вилоят марказларидаги 5 та эски массив танланади. Хусусий сектор ҳам жалб қилиниб, қурилган уйлар биринчи навбатда шу микрораён аҳолисига берилади.
Ташриф давомида мутасаддиларга Қўқон шаҳрида турар жой массиви қурилишини бошлаш учун жой танлаш ва лойиҳа ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Эслатиб ўтамиз, президент Марғилон шаҳрида 30 минг хонадонга мўлжалланган «Янги Ўзбекистон» турар-жой мажмуаси қурилишини ҳам маълум қилган эди. Шунингдек, 50 гектар майдонда савдо мажмуаси ва бизнес маркази, иккита мактаб, олтита болалар боғчаси, иккита поликлиника ва саноат зонаси қурилиши режалаштирилган.

Построенных за последние три года 17 многоквартирных домов на 630 человек в Коканде оказалось мало. Об этом на совещании в Куве в пятницу заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«В настоящее время в разных городах выделяется земля для строительства проекта "Новый Узбекистан". Но такие города, как Коканд, Маргилан и кварталы в райцентрах, остаются такими же, как и раньше», — отметил президент.
Поэтому было решено, что проект «Новый Узбекистан» будет перенесен в микрорайоны.
В данном случае будут выбраны 5 старых кварталов в городах и районных центрах для строительства в них 7-10 этажных домов. Также будет привлечен частный сектор, а построенные дома будут переданы в первую очередь жителям данного микрорайона.
В ходе визита чиновникам была поставлена ​​задача выбрать площадку и разработать проект для начала строительства жилого массива в Коканде.
Напомним, что президент также сообщил о строительстве массива «Новый Узбекистан», рассчитанного на 30 тысяч квартир в Маргилане. Также планируется строительство торгового комплекса и бизнес-центра, двух школ, шести детских садов, двух клиник и промышленной зоны площадью 50 гектаров.