Интеллектуал мулкни ҳуқуқини бузганлик учун 340 млн сўмгача жарима солинади
Ўзбекистонда патентланган ихтиролар ва саноат намуналаридан ноқонуний фойдаланганлик учун товон тўлаш тартиби ўзгармоқда. Илгари товон миқдори етказилган зарар миқдорига боғлиқ бўлса, энди у 3 млн сўмдан 340 млн сўмгача бўлади.
Ўзбекистонда патентланган ихтиролар ва саноат намуналаридан ноқонуний фойдаланганлик учун товон тўлаш тартиби ўзгармоқда. Тегишли тузатишлар Президент томонидан имзоланди.
Илгари патент ҳуқуқбузарлиги учун товон миқдори ҳуқуқбузарнинг етказган зарари ёки даромадига боғлиқ бўлса, эндиликда у ўндан 3 миллиондан 340 миллион сўмгача жарима ундириб олинади.
Компенсация ҳуқуқбузарлик хусусиятига ва интеллектуал ҳуқуқларни бузган шахснинг айбдорлик даражасига қараб белгиланади. Агар томонлар тўлов миқдори бўйича келишмаса, унинг миқдори суд томонидан белгиланади.

За нарушение интеллектуальной собственности вводится штраф до 340 млн сумов
В Узбекистане меняется порядок выплат компенсаций за незаконное использование запатентованных изобретений и промышленных образцов. Если раньше размер компенсации зависел от суммы ущерба, то теперь он будет составлять от 3 до 340 млн сумов.
В Узбекистане меняется порядок выплат компенсаций за незаконное использование запатентованных изобретений и промышленных образцов. Соответствующие поправки подписал президент.
Если раньше размер компенсации за нарушение патентных прав зависел от суммы ущерба или полученных доходов нарушителя, то теперь он будет составлять от десяти до 1 тыс. базовых расчетных единиц (от 3 до 340 млн сумов).
Компенсация будет определяться исходя из характера правонарушения и степени виновности нарушителя интеллектуальных прав. Если стороны не договорятся о сумме выплаты, ее размер определит суд.