Вагнер ХҲК таркибида жанг қилган ўзбекистонлик тўрт йилга озодликни чеклаш жазосига ҳукм қилинди
Тошкентда суд 48 ёшли ўзбекистонликни ёлланма аскарликда айбдор деб топиб, 4 йилга озодликни чеклаш жазосига ҳукм қилди. У илгари Вагнер ХҲК таркибида Украинада жанг қилган, шунингдек, Евгений Пригожиннинг «адолат юриши»да ёрдам берган.
Тошкент шаҳар Мирзо Улуғбек тумани жиноят ишлари бўйича суди 21 август куни 48 ёшли ўзбекистонликка Вагнер ХҲК таркибида жанговар ҳаракатларда иштирок этгани учун ҳукм чиқарди. Бу ҳақда Kun.uz хабар бермоқда.
Аниқланишича, маҳкум Россияга ишлаш учун кетган. У дастлаб турли жойларда ёлланма ишчи бўлиб ишлаган, кейинчалик ижтимоий тармоқлардаги эълон орқали «Вагнер» хусусий ҳарбий компаниясига ишга қабул қилинган.
Ўзбекистонликка ички тартиб-қоидаларга қатъий риоя қилиш, берилган вазифани сўзсиз бажариш, бошқа ҳарбий хизматчилар ҳақидаги маълумотлар билан қизиқмаслик топширилган. Бошқа мажбуриятлар қаторида, агар ўртоқлари жанг майдонидан қочиб кетса, уларни отиб ташлаш ҳам бор эди.
Ёллангач, у 21 кун давомида ҳарбий тайёргарликдан ўтган. Сўнгра Луганск, Беларус ва Подолскдаги (Россия) ҳарбий базаларда хизмат қилиб, ҳарбий операцияларда иштирок этган. Жанговар ҳаракатлардаги иштироки учун Донетск Халқ Республикасининг «Артемовскни озод қилиш учун» медали билан тақдирланган.
Судда у ўз айбига тўлиқ иқрор бўлиб, қилмишидан пушаймонлигини ва бу ишни оғир турмуш шароити туфайли бажарганини маълум қилган.
Суд ҳукмига кўра, З.Б. Жиноят кодексининг 154-моддаси (ёлланма аскарлик) 1-қисмида назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топилган. Унга нисбатан ЖКнинг 57-моддаси (Енгилроқ жазо тайинлаш) қўлланилиб, 4 йилга озодликни чеклаш жазоси тайинланган

Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам Ташкента 21 августа вынес приговор 48-летнему узбекистанцу за участие в боевых действиях в составе ЧВК Вагнера. Об этом сообщает Kun.uz.
Уточняется, что осуждённый уехал в Россию на работу. Мужчина, поначалу работал наемным рабочим в различных местах, затем был принят на работу в частную военную компанию «Вагнер» через объявление в социальных сетях.
Узбекистанцу было поручено строго соблюдать внутренний порядок, выполнять поставленную задачу, не отказываясь от нее, не интересоваться сведениями о других военнослужащих. Среди прочих обязанностей фигурировал и расстрел своих товарищей, в случае их бегства с поля боя.
После найма он проходил военную подготовку в течение 21 дня. Затем он служил на военных базах в Луганске, Беларуси и Подольске (Россия), участвуя в военных операциях. За участие в боевых действиях награжден медалью Донецкой Народной Республики «За освобождение Артемовска».
В суде он полностью признал свою вину и заявил, что сожалеет о своих действиях и что выполнял эту работу из-за трудных жизненных условий.
Согласно приговору суда, З.Б. был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 1 статьи 154 УК (Наемничество). К нему применили статью 57 УК (Назначение более мягкого наказания) и приговорили к 4 годам ограничения свободы